Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zapraszamy nauczycieli i nauczycielki do udziału w bezpłatnych szkoleniach, w ramach projektu „Lekcja: Enter” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Pedagodzy, którzy wezmą w nich udział dowiedzą się, jak w kreatywny sposób wprowadzić nowe technologie do lekcji, by na stałe zmienić sposób ich prowadzenia. Na szkolenia można zgłaszać się do realizatorów szkoleń działających na terenie województwa mazowieckiego. Ich wykaz znajduje się TUTAJ.

Doświadczenie edukacji zdalnej, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, pokazało jak ważna jest znajomość narzędzi cyfrowych i doskonalenie kompetencji cyfrowych. Wiele z aktywności (w tym lekcje), które wcześniej wykonywaliśmy w osobiście, z konieczności przeniosło się do sieci, a znajomość narzędzi cyfrowych znacznie ułatwiało sprawne poruszanie się środowisku online. Pokazało ono też, jak ważna jest otwartość na nowe technologie.

Dla bardzo wielu placówek – uczniów, nauczycieli i rodziców – było to trudne doświadczenie. Jedocześnie, wielu z nich zdobyło nowe umiejętności cyfrowe, na rozwój których być może nigdy by się nie odważyli, gdyby nie nagła potrzeba i konieczność używania aplikacji do prowadzenia i udziału w lekcjach online.

Bardzo ważne jest wykorzystanie tego potencjału, budowania na nim nowych umiejętności, które będzie można wykorzystać, nie tylko w edukacji zdalnej, ale przed wszystkim stacjonarnej.

Potrzeba wsparcia

Uczenie się korzystania z nowych technologii nie dla wszystkich jest proste. Wielu z nas potrzebuje wsparcia w tym procesie. Warto wówczas skorzystać ze szkoleń doskonalących. Jeśli szukasz rzetelnego kursu dotyczącego TIK – Twoja szkoła może dołączyć całkowicie bezpłatnie do projektu “Lekcja:Enter” – www.lekcjaenter.pl, którego celem jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych nauczycieli i nauczycielek szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas szkoleń dowiecie się jak odpowiedzialnie, kreatywnie i bezpiecznie korzystać z nowych technologii na lekcjach, jak korzystać z aktywizujących metod nauczania, urozmaicić swoje lekcje i na stałe zmienić sposób ich prowadzenia, a także jak tworzyć własne treści cyfrowe.

Nowe technologie – nowe możliwości

W projekcie „Lekcja:Enter” prezentujemy szeroki wachlarz ogólnodostępnych, bezpłatnych narzędzi cyfrowych (aplikacji, komunikatorów, platform – w tym e-podręczniki.pl), co pozwoli na swobodne poruszanie się w środowisku cyfrowym, dobieranie narzędzi najbardziej odpowiadające lekcjom oraz modyfikowanie ich w zależności od potrzeb. Podczas szkoleń omawiany jest, między innymi, przegląd dostępnych online gier i quizów (Kahoot), narzędzi służących edycji zdjęć (np. Gimp) czy projektowania własnych prezentacji, plakatów itp. jak Canva – na zajęciach z przedmiotów humanistycznych czy artystycznych.

Prezentowane są możliwości pracy z uczniami w sieci – na co pozwala choćby środowisko Google. Nauczyciele informatyki poznają wybrane narzędzia informatyczne wspierające pisanie kodu i wybrane technologie do realizacji zadań przewidzianych przez podstawę programową (np. płytkę Arduino (symulator), narzędzie Tinkercad Circuits, środowisko Jupyter, algorytm Euklidesa np. w Scratch).

Na szkolenia można zgłaszać się przez cały rok. Zespoły nauczycieli zgłasza dyrektor szkoły, który też weźmie udział w szkoleniu -> więcej informacji TUTAJ

 

Podczas szkolenia w ramach projektu, prowadzący skupiają się na podejściu, które zakłada aktywne korzystanie z narzędzi TiK przez uczniów. Dla przykładu wymieniona wcześniej aplikacja Kahoot pozwala np. przeprowadzić szybkie sprawdzenie wiedzy uczniów, którzy na swoich tabletach lub smartfonach udzielą odpowiedzi na pytania quizu; może to być podsumowanie, ale również wstęp do dyskusji czy wykładu choćby o charakterystyce malarstwa barokowego, metodach zapobiegania powodziom czy historii powstawania gór – w zależności od tego, na jakiej akurat lekcji odbywa się quiz.

Kolejnym celem projektu jest sprawienie, by nauczyciele, którzy niezbyt chętnie wykorzystują nowe technologie w swojej pracy, pewniej poczuli się w cyfrowym świecie i „spotkali się” z uczniami tam, gdzie aktualnie spędzają czas, poznać i lepiej zrozumieć ich świat.

Dołącz do nas!

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli prowadzą realizatorzy szkoleń – wybrane w poszczególnych województwach organizacje, instytucje i firmy szkoleniowe. Trenerzy prowadzący szkolenia przygotowywani są przez konsorcjum prowadzące projekt z wykorzystaniem jednolitych scenariuszy i materiałów szkoleniowych.

Do 2023 r. na Mazowszu zostanie przeszkolonych ponad 11 tysięcy nauczycieli i nauczycielek. Bądź jednym z nich! Na szkolenie można zapisać się u realizatorów działających na terenie woj. mazowieckiego. Ich dane poniżej:

 1.  Centrum Doskonalenia Nauczycieli RAZEM LEPIEJ
  Anna Jurewicz
  tel. 605 436 304
  szkolenia.jurewicz@gmail.com2.    Centrum Edukacji Nauczycieli LECHAA
  Paulina Bryda
  tel. 690 855 252
  p.bryda@lechaa.pl3.    Centrum Edukacji Nauczycieli POTEST
  Anna Grzesik
  tel. 535 895 835
  a.grzesik@potest.pl
 2. Instytut Doskonalenia Nauczycieli „Solidarność”

Andrzej Piegutkowski

504 825 343

andrzej.piegutkowski@gmail.com

5.   Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Krzysztof Piekarski
swp.pultusk@gmail.com

6.    Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie
Dział Organizacji Szkoleń
Eliza Ciesielczyk
tel. 22 579-41-22
tel. 22 579-41-80
tel. 693 280 550
szkolenia@oeiizk.waw.pl

 

Więcej informacji o projekcie: www.lekcjaenter.pl

„Lekcja:Enter” to projekt edukacji cyfrowej skierowany do nauczycieli i dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w ramach którego prowadzone są szkolenia z doskonalenia kompetencji cyfrowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a jego realizacja przewidziana jest na lata 2019-2023. Za jego realizację odpowiedzialne jest partnerstwo trzech organizacji: Fundacja Orange (lider), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytut Spraw Publicznych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. (Działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”).

 

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś