Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unia Europejska w ekspresowym tempie odpowiedziała na wyzwanie, które postawiła przed nami wszystkimi pandemia koronawirusa. Państwa członkowskie otrzymały pełną elastyczność w wykorzystaniu funduszy europejskich z polityki spójności. Dzięki temu tylko na Mazowszu wsparcie skierowane zostało do placówek medycznych, szkół, ale też przedsiębiorców którzy najmocniej odczuli skutki wprowadzanych obostrzeń. Dodatkowo, Komisja Europejska przedstawiła zupełnie nową formułę pomocy jaką jest fundusz odbudowy gospodarki. Co więcej, globalne wyzwanie jeszcze mocniej podkreśliło konieczność dbania o rozwój w sposób odpowiedzialny, bezpieczny dla ludzi oraz środowiska.

O tym jak Unia Europejska wspiera państwa członkowskie, co udało się do tej pory i co jeszcze przed nami opowiedział Christopher Todd Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej w wywiadzie dla Magazynu „Fundusze Europejskie na Mazowszu”. Poniżej zamieszczamy fragment rozmowy. Cały wywiad dostępny jest na stronie www.funduszenamazowszu.eu.

Koronawirus wstrząsnął światem. Co na czas pandemii oferuje Unia państwom członkowskim i ich obywatelom?

Unia zawiesiła reguły fiskalne i wprowadziła najbardziej elastyczne w historii zasady pomocy, by przedsiębiorstwom można było udzielać dotacji bezpośrednich, gwarancji dla pożyczek czy preferencji podatkowych. Komisja zatwierdzała wielomiliardowe schematy pomocowe często w ciągu 48 godzin. W przypadku Polski, dzięki schematom na łączną kwotę 70 mld euro, przedsiębiorstwa dotknięte blokadą otrzymują teraz pomoc. Kolejny przykład to warty 75 mln euro program repatriacji w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. W rezultacie podczas pandemii ponad 59 tys. europejskich obywateli, w tym Polacy, mogło powrócić do Europy z innych kontynentów, a budżet unijny pokrywał część kosztów biletów powrotnych. Dodam jeszcze jeden praktyczny przykład: Komisja Europejska wprowadziła korytarze pierwszeństw na granicach. Dzięki nim podczas czasowego przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych wspólnoty odbywał się szybki przepływ środków medycznych, żywności i innych niezbędnych towarów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w Parlamencie Europejskim, że 37 proc. środków na NextGeneration EU będzie przeznaczonych na „zielone inwestycje”. Czyli mamy do czynienia nie tyle z próbą łagodzenia skutków obecnego kryzysu, ile z próbą wejścia na inną ścieżkę rozwoju i zyskania odporności gospodarki?

Jak najbardziej, zwłaszcza w obliczu pandemii, oczywiste stało się to, że nie możemy czekać. Musimy tu i teraz zadbać o rozwój gospodarczy, który nie zakłóca równowagi w środowisku i jest korzystny dla naszego zdrowia. Rozwiązanie problemów związanych z klimatem i środowiskiem naturalnym to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoją przed obecnym pokoleniem, a Komisja Europejska przyjęła ambitną strategię w tym zakresie – Europejski Zielony Ład. To plan transformacji, który jest korzystny dla gospodarki i dla dobra planety, ale przede wszystkim − dla bezpieczeństwa ludzi i naszego długoterminowego dobrobytu. Podstawową ambicją jest, aby Europa stała się kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r., ale równie ważna jest ochrona bioróżnorodności, oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużycia zasobów naturalnych.

Zapraszamy do przeczytania całego wywiadu w najnowszym numerze Magazynu „Fundusze Europejskie na Mazowszu” wydawanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Materiał dostępny jest na stronie https://funduszenamazowszu.eu/rozmowa-z/nie-mozemy-czekac-dzialamy/.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na sytuację epidemiczną zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz elektronicznych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś