Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Muzeum Wsi Radomskiej istnieje już od 1976 r. W skansenie mamy niepowtarzalną okazję, by poznać warunki życia mieszkańców wsi na przestrzeni XIX i XX wieku. W ostatnich latach w Muzeum Wsi Radomskiej nastąpiły ogromne zmiany. Tak dynamiczny rozwój Muzeum bez wątpienia nie byłby możliwy bez wsparcia z Unii Europejskiej.

 

Muzeum Wsi Radomskiej - Michał Achtel FlashStudio.

Muzeum Wsi Radomskiej – Michał Achtel FlashStudio.

Skansen otrzymał ponad 10 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na przebudowę trasy turystycznej, będącej częścią Muzeum oraz modernizację i renowację prezentowanego krajobrazu kulturowego. Na terenie skansenu powstał amfiteatr z zapleczem wystawienniczo-konferencyjnym oraz pracownia konserwacji zabytków. Odrestaurowano także osiem zabytkowych budynków, w tym m.in.  Zofiówkę z 1912 r. oraz budynek z Zajączkowa pochodzący z 1920 r. W ramach projektów wymieniono także słomiane pokrycia dachowe na pięciu zabytkowych budynkach wiejskich, a także przemieszczono zabytkowy wiatrak koźlak, dzięki czemu odzyskał on swój pierwotny wygląd oraz funkcję. Wykonano również prace konserwatorsko-remontowe w kościele pw. Św. Doroty z Wolanowa, zmodernizowano budynek kasy biletowej i pawilonu ekspozycyjnego, zamontowano parkometry i biletomaty, zbudowano wiaty ekspozycyjne oraz odremontowano ciągi piesze. Ponadto zadbano także o najmłodszych, na terenie Muzeum powstała „Mała Wioska” – miejsca odpoczynku, nauki i zabawy dla dzieci.

 

Dbałość o dziedzictwo kulturowe jest niezwykle ważna. Dzięki wsparciu z UE, Muzeum Wsi Radomskiej prężnie się rozwija i stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną dla osób z województwa mazowieckiego oraz całej Polski.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś