Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Wykonanie nagrobka Zygmunta Krasińskiego, prace remontowe podziemi kościoła opinogórskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, renowacja krypt grobowych, a także wybranych zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pw. św. Zygmunta w Opinogórze to główne założenia projektu zrealizowanego przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Pomogły fundusze europejskie, a efekty prac są dostępne dla miłośników kultury i sztuki. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła ponad 1,6 mln zł, a dofinansowanie to 1 mln zł. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

Fundusze Europejskie pomagają chronić zabytki na Mazowszu

 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze to wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza. W tym roku placówka obchodzi jubileusz 60-lecia funkcjonowania. Dzięki funduszom europejskim Muzeum zrealizowało wiele kluczowych projektów, stając się miejscem nowoczesnym, multimedialnym z bogatą i różnorodną ofertą kulturalną. Wszechobecna w tym miejscu aura romantyzmu, związana z pamiątkami po rodzinie Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego sprawia, że duch wieszcza jest tutaj ciągle żywy.

 

Ochrona i renowacja zabytków

Wsparcie finansowe z programu regionalnego na lata 2014-2020 pomogło przeprowadzić prace remontowo-konserwatorskie oraz modernizacyjne w podziemiach kościoła. Beneficjent wykonał m.in. odwodnienie podziemi, renowację tynków, posadzek, drzwi i schodów zejściowych.  Płyty upamiętniające ród Krasińskich poddane zostały konserwacji. Dodatkowo płyty marmurowe, które przykrywają nisze grobowe oraz płyty odlane z brązu poddano konserwacji. Okna zostały naprawione, a drzwi odnowione. Ważnym elementem projektu było wykonanie marmurowego nagrobka Zygmunta Krasińskiego. Nagrobek wieszcza został wykuty w marmurze Carrara Statuario, zaś popiersia członków rodziny poety wykuto w sztucznym marmurze.

Pomieszczenia w podziemiach zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez zamontowanie  schodołazu. Pojawiły się też ławki. Wszystkie ekspozycje zostały oświetlone, pojawiła się także instalacja oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz systemu multimedialnego.

 

Konserwacja nagrobków

W ramach projektu konserwacji poddano 13 nagrobków znajdujących się na cmentarzu parafialnym. Zakres prac dotyczył m.in. usunięcia zdegradowanych części oraz uzupełnienia brakujących form.

Tytuł projektu: Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych – renowacja krypt grobowych w kościele i zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Opinogórze

Beneficjent: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Całkowita wartość projektu: 1 634 460,59 zł

Kwota dofinansowania UE: 1 048 099,81 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Fot. Michał Krzyżanowski/Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś