Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zgodnie z danymi Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Polsce działa ponad 130 klastrów, jednak tylko część z nich ma potencjał do tego, aby wpływać na gospodarkę. Dlaczego tak się dzieje? Jak klastry mogą wspierać rozwój firm i wzmacniać gospodarkę? Co zrobić, aby współpraca nie zakończyła się na początkowym etapie? O tym podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza rozmawiał Paweł Nowicki Prezes BTM Innovations z Thomasem Lämmer-Gamp Dyrektorem Europejskiego Sekretariatu ds. Analiz Klastrów (ESCA), Katarzyną Kowalską Wiceprezesem Fundacji UNIMOS i Managerem AgroBioCluster, Piotrem Popikiem z Cluster City GmbH, Zbigniewem Bednarskim Prezesem Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i Liderem Mazowieckiego Klastra Chemicznego oraz Tomaszem Ponińskim Prezesem Fundacji Innowacyjna Polska. Debata odbyła się pod patronatem Związku Pracodawców Klastry Polskie.

Rozwój gospodarki ułatwia tworzenie sieci powiązań sektorowych i międzysektorowych w ramach klastrów. Razem łatwiej kreować rozwiązania dopasowane do potrzeb większej grupy odbiorców, ale też umacniać przewagę konkurencyjną na rynku. Szczególnie cenna jest współpraca biznesu, nauki i administracji, ponieważ pozwala na kompleksowy rozwój miast i regionów.

Jeśli chcemy rozwijać gospodarkę przez klastry musimy być konkretni. Musimy rozwijać sieć powiązań w danym regionie w oparciu o realizację konkretnych celówpowiedział Thomas Lämmer-Gamp Dyrektor Europejskiego Sekretariatu ds. Analiz Klastrów.

Podstawą współpracy powinien być zidentyfikowany potencjał i koncentracja firm specjalizujących się w tym obszarze, np. technologii informacyjno-komunikacyjnych, chemii czy rolnictwa. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem i relacją video z debaty na www.forumrozwojumazowsza.eu.

Jak fundusze unijne wspierają klastry?

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Klastry mogą skorzystać z wsparcia na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (działanie 1.2), umiędzynarodowienie (działanie 3.2), czy też wdrażania innowacyjnych produktów i usług (działanie 3.3). Do 3 marca grupy przedsiębiorstw mogą wnioskować o dofinansowanie m.in. udziału w misjach gospodarczych, wizytach studyjnych, krajowych i zagranicznych wydarzeniach targowo-wystawienniczych. Wszystko po to, aby zdobywać nowe doświadczenia i kontakty biznesowe, a w efekcie nawiązywać zagraniczne kontrakty handlowe i zwiększać przychody z eksportu. Pula konkursu to ponad 30 mln zł, a jeden przedsiębiorca może uzyskać nawet 350 tys. zł.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś