Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opis projektu:

Klasycystyczna świątynia znajdująca się na placu Stanisława Małachowskiego 1 w Warszawie należy do najpiękniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Wybudowana została w latach 1777-81 na planie krzyża greckiego z centralnie umieszczoną rotundą o średnicy 34 metrów, co czyni ją podobną do rzymskiego Panteonu oraz drezdeńskiego kościoła Najświętszej Marii Panny. Kościół mający 58 m wysokości był niegdyś najwyższym gmachem Warszawy. Budynek zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany po wojnie, z biegiem lat niszczał i wymagał gruntownego remontu.

Dzięki Funduszom Europejskim w zabytkowym budynku Kościoła św. Trójcy w Warszawie przeprowadzono generalny remont. Projekt realizowany był w partnerstwie z warszawską Akademią Sztuk Pięknych i Ekumenicznym Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Prace budowlane objęły m.in.: wzmocnienie istniejącej konstrukcji, wyburzenie fragmentu klatki i jej odtworzenie, wykonanie szybu windowego, stropów pośrednich, pomieszczeń pomocniczych (łazienki, pomieszczenia techniczne) oraz rozbiórkę i odtworzenie dachu. Zmodernizowano zewnętrzną kopułę i przeprowadzono remont latarni.

Poza tym wymieniono okna i większość instalacji, w tym wodną, kanalizacyjną i elektryczną. Wykonano nowoczesną wentylację i system przeciwpożarowy z komorami napowietrzającymi klatki schodowe. Zakupiono ambonę, ławki, krzesła i fotele. Odrestaurowano dzieła sztuki, złocenia, posadzkę i parkiety. Dzięki nowemu oświetleniu LED wnętrze stało się jasne, a detale architektoniczne lepiej widoczne. Dodatkowo budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Świątynia odzyskała swoje piękno i blask. Z zewnątrz imponuje swoim wyglądem. Natomiast wnętrze ciekawe pod względem architektonicznym otoczone jest wieloma kondygnacjami galerii i charakteryzuje się znakomitą akustyką. Wyremontowana świątynia zachwyca mieszkańców stolicy, turystów jak i pielgrzymów, nie tylko z Polski.

Galeria

Fot. M. Łanowiecki

Informacje szczegółowe o projekcie:

Beneficjent:

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie

Projekt:

Remont i przebudowa ewangelicko – augsburskiego kościoła Świętej Trójcy w Warszawie – etap I  

Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

Fundusz:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Całkowita wartość projektu: 6 654 302,79 zł

Dofinansowanie UE: 3 522 544,48 zł

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś