Nasze serwisy
W powszechnej opinii, jednostki administracji publicznej postrzegane są jako te, w których zmiany czy innowacje podejmowane są jako rozwiązania ostateczne, a ich pracownicy są względem nich sceptyczni. Specyfika innowacji czy programu rozwojowego ujmowanych jako przejaw zmiany polega na tym, że jest ona ze swej natury twórcza i zarazem korzystna w różnych wymiarach –technologicznym, organizacyjnym, instytucjonalnym (Marciniak, 1998r.)[1].
Dążenie do wyższej jakości usług publicznych poprzez innowacje zostało nakreślone jako jeden z celów stawianych przed naszym krajem m.in. w raporcie Polska 2030 autorstwa Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów [2].
http://bip.mazowia.eu/lider-zmiany/model-in-plus.html
Przez okres od sierpnia 2017 roku do stycznia 2019 roku, MJWPU w imieniu Województwa Mazowieckiego zrealizowała projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, pn. „Lider Zmiany- współpraca ponadnarodowa inwestycją w efektywność usług publicznych na szczeblu regionalnym”. Projekt realizowany był w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój we współpracy ze Szwedzką Radą EFS z Malm oraz przy udziale Akademii Leona Koźmińskiego (ALK). Celem naszego projektu było podniesienie skuteczności jednostki i jej 25 pracowników (15 kobiet/10 mężczyzn). Dotychczasowym efektem naszego przedsięwzięcia jest stworzenie pionierskiego modelu IN_PLUS- budowanie trwałej relacji z beneficjentami”, a także opracowanie zestawu procedur działania i rekomendacji dla instytucji wdrażających projekty unijne.
Poniżej: struktura modelu IN_PLUS
Wymiernymi efektami naszego zespołu względem zacieśnienia współpracy z naszymi beneficjentami, są działania w zakresie:
– uproszczenia pism i korespondencji- Prosto i Kropka
– Systemu Okresowej Oceny Pracowniczej w kontekście rozwoju potencjału kadrowego,
– wdrożenia inicjatywy pracowniczej w MJWPU- Budżet Pracowniczy
– stworzenia narzędzia Mazovik 1.0 opartego na przejrzystym, interaktywnym obiegu dokumentów i dostępie do wiedzy zarówno dla pracownika MJWPU jak i beneficjenta
-funkcjonują według zasad i reguł zawartych w systemie uregulowań formalnoprawnych
Wszystkie powyższe procesy aktualnie przeprowadzane są na potrzeby budowy modelu współpracy z Beneficjentami opartego na dialogu, zaufaniu i partnerstwie. Istotną wartością dla jednostki było wsparcie teoretyczne pracowników Akademii L. Koźmińskiego, jak i wymiana doświadczeń z naszym partnerem ze Szwecji. Przedstawiciele MJWPU mogli złożyć wizytę zarówno w ich szwedzkim biurze, jak i przyjąć gości tu w Warszawie w ramach wizyt studyjnych.
Fot. Wizyta studyjna naszych gości ze Swedish ESF Council w Warszawie, Styczeń 2019r.
Z doświadczeń Szwedzkiej Rady ds. EFS wynika, że kluczowe w kontaktach z Beneficjentami jest:
Taki model pracy z beneficjentami w formule bliskiej współpracy zakłada:
Liczymy na to, że zaproponowane rozwiązania przyczynią się do zwiększenia efektywności instytucji zaangażowanych we wdrażanie funduszy unijnych. W naszym przekonaniu ich skuteczne implementowanie możliwe jest tylko dzięki partnerskiej, opartej na zaufaniu, współpracy pomiędzy instytucjami a Beneficjentami środków publicznych, do czego Państwa gorąco zachęcamy.
[1] Stefan Marciniak: Innowacje i rozwój gospodarczy. Warszawa: Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej, 1998r.
[2] Uchwała Nr 16 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 2013 r. w sprawie przyjęcia Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju. Polska 2030. Trzecia Fala Nowoczesności