Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Kwotą ponad 415 mln euro Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego wesprze projekty, które zmienią mazowieckie miasta, czyniąc je bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim ich mieszkańcom.

Znaczna pula zostanie przeznaczona na inwestycje w niskoemisyjny transport publiczny oraz komunikację rowerową. Część trafi do 40 gmin warszawskiego obszaru funkcjonalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a część do innych ośrodków miejskich. W aglomeracji warszawskiej RPO Województwa Mazowieckiego wesprze budowę parkingów typu „parkuj i jedź” oraz systemu dróg rowerowych. Inne duże miasta województwa uzyskają dodatkowo dofinansowanie na poprawę jakości transportu publicznego, przede wszystkim zakup niskoemisyjnych autobusów z normą emisji spalin Euro VI, a także infrastruktury zarządzania ruchem i energooszczędnego oświetlenia.

Przyszłość bez korków

Głównym celem działań w ramach RPO jest poprawa jakości życia mieszkańców – mówi Sylwia Maksim-Wójcicka, kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z obszaru mobilności miejskiej. – Ma być ona wysoka i ułatwiać rozwój przedsiębiorstw i instytucji. Transport oraz mobilność miejska są kluczowe, gdyż mają wpływ na wygląd i funkcjonowanie miasta, jego atrakcyjność i konkurencyjność. Temu wszystkiemu służą inwestycje tworzące zrównoważony system mobilności i multimodalny system transportu publicznego – dodaje.

Cele RPO Województwa Mazowieckiego są spójne z Krajową Polityką Miejską, przyjętą przez polski rząd w ubiegłym roku. Wpisują się również w światowy trend, w którym bardzo wysoko stawia się poprzeczkę miastom i urzędnikom miejskim, aby zmieniali sposób patrzenia na mieszkańców miast i nie ograniczali się do dbania o potrzeby kierowców, lecz zauważali również rowerzystów i korzystających z komunikacji miejskiej. Inwestycje w transport niskoemisyjny i ograniczanie indywidualnego transportu samochodowego z jednej strony wpływają na obniżenie emisji spalin i poprawę jakości powietrza, z drugiej – na zwiększenie mobilności tych osób, które nie posiadają własnego samochodu.

Cały tekst przeczytasz w Biuletynie nr 3, plik do pobrania:

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś