Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Unijne inwestycje na Mazowszu przekroczyły już 10 mld zł. To ponad 7 tysięcy projektów zrealizowanych przez samorządy, przedsiębiorców, naukowców, organizacje pozarządowe, instytucje edukacyjne, kulturalne i wiele, wiele innych. A już rozpoczął się kolejny tysiąc. Taki jest bilans 10 lat działalności Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wyróżnionej medalem „Pro Masovia”, przyznawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wkład w rozwój regionu. 

Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku otworzyło nowe możliwości rozwoju całego kraju i poszczególnych województw. Od tego czasu tylko na Mazowszu zorganizowano ponad 300 konkursów o unijne dofinansowanie inwestycji. Samorządy, przedsiębiorcy, instytucje kulturalne, edukacyjne, organizacje pozarządowe i wiele innych zrealizowały ponad 7 tysięcy projektów dzięki przeszło 10 mld zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i Programu Kapitał Ludzki.

Trudno znaleźć osobę, która nie ma w rodzinie lub gronie znajomych kogoś, kto nie skorzystał ze szkoleń zorganizowanych ze środków programu Kapitał Ludzki lub nie wziął dotacji na założenie działalności gospodarczej. Trudno znaleźć gminę, urząd, szpital, szkołę czy też muzeum, w których nie ma śladów funduszy unijnych. Przejechać wzdłuż i wszerz województwo bez skorzystania z drogi lub ścieżki rowerowej dofinansowanej z programu regionalnego  – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Efekty unijnego wsparcia widać w całym województwie, np.:

 • Ponad 880 tys. osób otrzymało możliwość dostępu do Internetu,
 • Wybudowano lub zmodernizowano ponad 1,3 tys. dróg, żeby mieszkańcy łatwo i bezpiecznie dotarli do celu,
 • Utworzono ponad 2 tys. miejsc parkingowych, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu miejskiego,
 • Zakupiono lub zmodernizowano ponad 270 jednostek taboru kolejowego i komunikacji miejskiej,
  co oznacza wygodniejsze podróżowanie dla ponad  120 tys. mieszkańców,
 • Wybudowano lotnisko w Modlinie, z którego co roku korzysta kilka milionów osób,
 • Utworzono lub zmodernizowano ponad 150 obiektów kulturalnych, co zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu,
 • Zmodernizowano 19 szpitali i zakupiono specjalistyczny sprzęt medyczny umożliwiający świadczenie pomocy dla ponad 580 tys. pacjentów,
 • Ponad 150 tys. dorosłych skorzystało ze szkoleń ułatwiających odnalezienie się na rynku,
 • Ponad 29 tys. osób otrzymało środki na założenie działalności gospodarczej.

Funduszami unijnymi dla Mazowsza zarządza Zarząd Województwa Mazowieckiego. Za organizację konkursów, wydatkowanie środków i współpracę z beneficjentami od 10 lat odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Za zaangażowanie na rzecz regionu instytucja otrzymała pamiątkowy medal „Pro Masovia” przyznawany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego od 2006 roku.

 

W unijnej perspektywie na lata 2007–2013 udało się zakontraktować 100 proc. środków. Jeden projekt unijny to średnio 4 segregatory, prawie 20  procedur do przejścia, dziesiątki stron dokumentów do wypełnienia. W skali kilku tysięcy projektów, które ma pod sobą Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych to niezliczona liczba godzin pracy, za którą dziękuję – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Do tej pory podpisano już 1000 umów z samorządami, przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi, uczelniami, czy izbami gospodarczymi, a ich unijne dofinansowanie wyniosło blisko 2,4 mld zł. Obecnie trwa prawie 20 konkursów dotyczących m.in. realizacji prac badawczo-rozwojowych, wdrażania innowacji, instalacji odnawialnych źródeł energii, rozwoju mobilności miejskiej, małej retencji, rewitalizacji obszarów zmarginalizowanych, zwiększenia dostępności usług społecznych, a także kształcenia i doskonalenia zawodowego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

 

Źródło zdjęć: MJWPU oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś