Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W niedzielę, 27 września, w ramach obchodów Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015 (ERR) w Warszawie powstanie wyjątkowe Miasteczko Edukacji Globalnej. Jednym z partnerów wydarzenia jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

27. września ulica Krakowskie Przedmieście w Warszawie zamieni się w prawdziwe miasteczko – z własnym szpitalem, kinem, szkołą czy redakcją lokalnej gazety. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, organizator wydarzenia, zaprosiło do uczestnictwa instytucje i organizacje aktywnie działające na rzecz współpracy rozwojowej. Przygotowały one wiele atrakcji – goście będą mogli się spotkać z ratownikami udzielającymi pomocy w przypadku katastrof humanitarnych, porozmawiać z polskimi korespondentami wojennymi czy zbudować proste filtry wodne. Każdy otrzyma specjalny paszport uprawniający do wejścia na teren Miasteczka. O 17:00 rozpocznie się koncert popularnego zespołu Sound’n’Gracepołączony z prezentacjami doświadczeń polskich wolontariuszy pracujących w krajach całego świata.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza do odwiedzenia stanowiska „agora”, w którym oprócz możliwości dyskusji o najważniejszych kwestiach związanych z Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju, obejrzeć będzie można specjalną wystawę tematyczną, a także wziąć udział w quizach edukacyjnych dotyczących 3 kontynentów – największych beneficjentów unijnej pomocy. Obcokrajowcy pochodzący z Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej za pomocą rebusów podzielą się informacjami i ciekawostkami na temat kontynentów z których pochodzą.

Unia Europejska, razem ze swoimi państwami członkowskimi, jest największym darczyńcą na świecie – przez ostatnich dziesięć lat dzięki unijnym funduszom prawie 14 milionów dzieci poszło do szkoły, ponad 70 milionów osób uzyskało dostęp do czystej wody pitnej, a wykwalifikowani pracownicy opieki medycznej odebrali 7,5 miliona porodów. Tylko w 2013 roku UE i jej państwa członkowskie wspólnie przeznaczyły 56,5 miliardów euro na wsparcie krajów rozwijających się – ponad połowę całej pomocy światowej.

Europejski Rok na rzecz Rozwoju (ang. European Year for Development) został ustanowiony decyzją Parlamentu Europejskiego. Jego główne cele to podniesienie świadomości mieszkańców Unii Europejskiej w kwestii pomocy udzielanej przez Unię, zachęcenie ich do aktywnego udziału w przedsięwzięciach na rzecz pomocy rozwojowej, a także zaproszenie do ogólnoeuropejskiej dyskusji pod hasłem Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość.

„Celem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju jest poinformowanie obywateli i obywatelek UE o współpracy i działaniach podjętych na rzecz rozwoju, podkreślenie rezultatów polityki prowadzonej w tym zakresie przez Unię wspólnie z krajami członkowskimi” – powiedział Neven Mimica, Komisarz ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju.

Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, podkreślił że „Europa może odegrać właściwą rolę na świecie, jeśli wszyscy Europejczycy zrozumieją, jakie korzyści daje współpraca na rzecz rozwoju obu stronom: zarówno beneficjentom, jak i obywatelom UE, szczególnie w obecnym świecie wzajemnych zależności.”

Szczegółowe informacje o kalendarzu wydarzeń można znaleźć na stronie poświeconej Europejskiemu Roku na rzecz Rozwoju 2015.

Miasteczko Edukacji Globalnej Europejskiego Roku Rozwoju 2015
niedziela, 27. Września, godz. 10:00 – 18:30, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście.

Serdecznie zapraszamy!

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś