Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W niedzielę, 27 września, w ramach obchodów Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015 (ERR) w Warszawie powstanie wyjątkowe Miasteczko Edukacji Globalnej. Jednym z partnerów wydarzenia jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

27. września ulica Krakowskie Przedmieście w Warszawie zamieni się w prawdziwe miasteczko – z własnym szpitalem, kinem, szkołą czy redakcją lokalnej gazety. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, organizator wydarzenia, zaprosiło do uczestnictwa instytucje i organizacje aktywnie działające na rzecz współpracy rozwojowej. Przygotowały one wiele atrakcji – goście będą mogli się spotkać z ratownikami udzielającymi pomocy w przypadku katastrof humanitarnych, porozmawiać z polskimi korespondentami wojennymi czy zbudować proste filtry wodne. Każdy otrzyma specjalny paszport uprawniający do wejścia na teren Miasteczka. O 17:00 rozpocznie się koncert popularnego zespołu Sound’n’Gracepołączony z prezentacjami doświadczeń polskich wolontariuszy pracujących w krajach całego świata.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza do odwiedzenia stanowiska „agora”, w którym oprócz możliwości dyskusji o najważniejszych kwestiach związanych z Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju, obejrzeć będzie można specjalną wystawę tematyczną, a także wziąć udział w quizach edukacyjnych dotyczących 3 kontynentów – największych beneficjentów unijnej pomocy. Obcokrajowcy pochodzący z Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej za pomocą rebusów podzielą się informacjami i ciekawostkami na temat kontynentów z których pochodzą.

Unia Europejska, razem ze swoimi państwami członkowskimi, jest największym darczyńcą na świecie – przez ostatnich dziesięć lat dzięki unijnym funduszom prawie 14 milionów dzieci poszło do szkoły, ponad 70 milionów osób uzyskało dostęp do czystej wody pitnej, a wykwalifikowani pracownicy opieki medycznej odebrali 7,5 miliona porodów. Tylko w 2013 roku UE i jej państwa członkowskie wspólnie przeznaczyły 56,5 miliardów euro na wsparcie krajów rozwijających się – ponad połowę całej pomocy światowej.

Europejski Rok na rzecz Rozwoju (ang. European Year for Development) został ustanowiony decyzją Parlamentu Europejskiego. Jego główne cele to podniesienie świadomości mieszkańców Unii Europejskiej w kwestii pomocy udzielanej przez Unię, zachęcenie ich do aktywnego udziału w przedsięwzięciach na rzecz pomocy rozwojowej, a także zaproszenie do ogólnoeuropejskiej dyskusji pod hasłem Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość.

„Celem Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju jest poinformowanie obywateli i obywatelek UE o współpracy i działaniach podjętych na rzecz rozwoju, podkreślenie rezultatów polityki prowadzonej w tym zakresie przez Unię wspólnie z krajami członkowskimi” – powiedział Neven Mimica, Komisarz ds. Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju.

Jean Claude-Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, podkreślił że „Europa może odegrać właściwą rolę na świecie, jeśli wszyscy Europejczycy zrozumieją, jakie korzyści daje współpraca na rzecz rozwoju obu stronom: zarówno beneficjentom, jak i obywatelom UE, szczególnie w obecnym świecie wzajemnych zależności.”

Szczegółowe informacje o kalendarzu wydarzeń można znaleźć na stronie poświeconej Europejskiemu Roku na rzecz Rozwoju 2015.

Miasteczko Edukacji Globalnej Europejskiego Roku Rozwoju 2015
niedziela, 27. Września, godz. 10:00 – 18:30, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście.

Serdecznie zapraszamy!

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych