Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

We wrześniu ruszają pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie z nowej puli funduszy europejskich dla Mazowsza. Region zainauguruje przyjmowanie wniosków od konkursu dla administracji i służby zdrowia. Na wprowadzenie e-usług w tych sektorach przeznaczono 235,3 mln zł. Nabory przeprowadzi Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

Pierwsze 120 mln zł z programu dla Mazowsza na kolejne lata zostało skierowanie na usprawnienie komunikacji pomiędzy administracją, a mieszkańcami regionu. Projekty w obszarze e-administracji będzie trzeba zakończyć i wdrożyć do połowy 2018r. Założenie konkursu to szybsze „zinformatyzowanie dostępu” do informacji publicznej, czyli taka pełna interakcja z urzędem. Wsparcie będzie można wykorzystać także w obszarze geoinformacji na projekty rozbudowujące już istniejące systemy. Samorządy muszą zainwestować tylko 20%, resztę może pokryć unijne dofinansowanie.

– Powszechne wykorzystanie usług elektronicznych to skuteczniejsze budowanie społeczeństwa informacyjnego Mazowsza. Samorządom oferujemy dodatkowe środki na tworzenie profesjonalnych standardów obsługi klienta, opartych o najnowsze informatyczne rozwiązania. To kontynuacja doinwestowania rozwoju e-usług w instytucjach publicznych. Przypomnę, że w tym obszarze udało się dofinansować aż 80 projektów, na kwotę ponad 800 mln zł z programu RPO poprzedniej perspektywy – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Kolejne miliony, ponad 115,6 wesprze e-zdrowie. W obecniej perspektywie nastąpi kontynuacja informatyzacji służby zdrowia, gdzie najistotniejsze będzie wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Usługi on-line, takie jak rejestracja wizyt przez Internet, elektroniczne skierowanie i recepta, a także elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej, to w dzisiejszych, cyfrowych czasach podstawowe udogodnienia dla pacjentów.

Kto i ile?

Dotacje skierowane są do mazowieckich samorządów, ich jednostek organizacyjnych, administracji rządowej, a także podmiotów leczniczych działających w publicznym systemie ochrony zdrowia i posiadających kontrakt z NFZ. Budżet pierwszego konkursu wynosi blisko 120 mln zł, drugiego ponad 115,6 mln zł. Będzie można pozyskać od 500 tys. zł do nawet 8 mln zł dofinansowania. Projekt trzeba wdrożyć do połowy 2018 roku, w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie (e-administracja) do końca 2020 roku. Ważna uwaga, wydatki na zakup środków trwałych nie mogą przekroczyć 50% wszystkich kosztów kwalifikowanych. Można składać projekty w partnerstwach. Jest ograniczenie ilościowe, jeden wnioskodawca składa maksymalnie dwa projekty.

Jak złożyć wniosek?

Będzie łatwiej i szybciej. Wniosek o dofinansowanie należy wypełnić w okresie naboru w systemie informatycznym MEWA 2.0., dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej na stronie funduszedlamazowsza.eu (serwis dedykowany RPO WM 2014-2020). Tu spore uproszenie, bowiem wniosek wysyłany jest w tylko w formie elektronicznej. Do końca roku, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych uruchomi 21 nabory wniosków, umożliwiając tym samym wnioskodawcom aplikowanie o prawie 900 mln zł unijnego wsparcia.

Harmonogram konkursów, wzór wniosku o dofinansowanie dostępne na www.funduszedlamazowsza.eu.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś