Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czy teatr jest ważny w życiu człowieka? Jakie emocje towarzyszą nam podczas oglądania sztuki teatralnej? Każdy, kto choć raz był w teatrze, będzie znał odpowiedź na to pytanie. Teatr to część kultury, to sztuka doświadczania wielu emocji – od śmiechu po wzruszenie. Teatr pobudza wyobraźnię i przenosi swojego widza w inną rzeczywistość. Teatry aplikują również o fundusze europejskie, aby móc się rozwijać, modernizować swoje sceny czy wdrażać nowe technologie. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, wsparcie mazowieckich teatrów wyniosło ponad 8,3 mln zł.

Grafika przedstawia napis Mazowieckie teatry wspierane przez Fundusze Europejskie.  Na zdjęciu widać aktorów na scenie, grają w sztuce teatralnej

 

Ciekawy repertuar, przedstawienia na najwyższym poziomie artystycznym – tego oczekujemy, decydując się na zakup biletu do teatru. Warto podkreślić, że w funkcjonowaniu teatrów pomagają Fundusze Europejskie i projekty, które zwiększyły dostępność oraz jakość kultury.

Ze wsparcia skorzystały np. warszawskie obiekty: Teatr Dramatyczny, Teatr Powszechny, Teatr Polski, Białołęcki Ośrodek Kultury czy Teatr Baj. Również w najtrudniejszym czasie pandemii Covid-19, beneficjenci otrzymywali dotacje na utrzymanie bieżącej działalności.

 

#eFEktEU

„Nowa jakość kultury – poprawa dostępności do zasobów kultury poprzez modernizację i wyposażenie sali widowiskowej oraz wybranych scen teatralnych m.st. Warszawy” to projekt zrealizowany przez m.st Warszawa. Wartość dofinansowania z UE to blisko 5 mln zł.

W Białołęckim Ośrodku Kultury przeprowadzono modernizację oraz wyposażenie sali widowiskowej. Dzięki tym działaniom BOK stał się profesjonalnym centrum kulturalnym dla ciągle rozwijającej się dzielnicy Białołęka. W nowopowstałej sali  zainstalowano fotele (w tym specjalnie przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami), nowoczesne urządzenia i elementy mechaniki scenicznej. Pojawiło się oświetlenie technologiczne sceny oraz nagłośnienie.

W ramach projektu wykonano również modernizację scen Teatru Dramatycznego, mieszczącego się w zabytkowym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przeprowadzone prace to: wymiana konstrukcji stropu nad jedną ze scen, wymiana podłóg sceny Małej  i Dużej, modernizacja widowni Małej Sceny oraz remont sztankietów elektrycznych Dużej Sceny. Dla poprawienia komfortu widzów, została zmodernizowana akustyka i zainstalowana klimatyzacja na Dużej Scenie. Część dóbr kultury jakimi dysponuje Teatr została zdigitalizowana i udostępniona w Internecie.

Zakresem projektu był także zakup wyposażenia dla Sceny Dużej Teatru Powszechnego im. Z.H Hübnera w Warszawie. Przeprowadzono montaż nowoczesnego oświetlenia oraz zakup sprzętu audiowizualnego do wyposażenia Sceny Dużej.

 

Cyfryzacja w Teatrze Polskim

Fundusze europejskie pomagają w realizacji projektu pn. „PLATFORMA eDUKACYJNA TEATRU POLSKIEGO W WARSZAWIE”. Inwestycja polega na zbudowaniu nowoczesnej, rozbudowanej platformy, która umożliwi wszystkim chętnym korzystanie z bogatych zasobów i usług oferowanych przez Teatr Polski. Dofinansowanie wyniosło ponad 2,2 mln zł.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś