Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W podwarszawskich Ząbkach dobiega końca budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w kraju, ale i w Europie. To także jedna z największych inwestycji zdrowotnych dofinansowanych z mazowieckiego RPO 2014-2020. Projekt otrzyma ponad 95,8 mln zł, a całkowita jego wartość to aż 137,1 mln zł. Pierwsi pacjenci rozpoczną leczenie już w połowie tego roku. Dziś umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Wiesław Raboszuk, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz prezes zarządu MSW Drewnica Roman Jędrzejczak i członek zarządu Norbert Szczepański.

Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom taki będzie Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już w tym roku.

To bardzo ważna inwestycja. Szpitale psychiatryczne od lat borykają się z niedofinansowaniem, również ich stan techniczny nie zawsze odpowiada standardom XXI wieku. Na szczęście coraz więcej się zmienia i to na lepsze. Dzięki naszym środkom udało się przeprowadzić prace modernizacyjne w naszych szpitalach psychiatrycznych. Ostatnio do użytku oddawaliśmy odnowione oddziały w szpitalu przy Nowowiejskiej. W przypadku Drewnicy mówimy już o zupełnie innej jakości. Tu budujemy od postaw. Dzięki naszej determinacji pacjenci, nie tylko otrzymają fachową pomoc, ale przede wszystkim będą leczeni w komfortowych warunkach – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Jak wynika z badań problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej ludzi. Według danych GUS w 2015 r. w warunkach ambulatoryjnych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się w Polsce ponad 1,6 mln osób. W tym czasie dominowały przede wszystkim zaburzenia nerwicowe oraz nastroju. W sumie stwierdzono je u ponad 47 proc. pacjentów. Co dziewiąty pacjent leczył się z powodu zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu, a co czterdziesty z powodu zaburzeń psychicznych, spowodowanych używaniem środków psychoaktywnych. Aby ci pacjenci mogli być skutecznie leczeni, potrzebne są, m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.

 Miliony na zdrowie psychiczne

Nowa placówka powstała w sąsiedztwie istniejącego już szpitala. Obiekt został tak zaprojektowany, aby pacjenci czuli się w nim dobrze i komfortowo. W skład głównego pawilonu wchodzi siedem segmentów, połączonych tzw. strefą wielofunkcyjną, przypominającą ogród zimowy i prowadzącą do miejsc wypoczynku i terapii. W skład szpitala wchodzi m.in. centrum rehabilitacyjne oraz oddziały stacjonarne, w których dostępnych będzie w sumie 300 łóżek. Stworzona została także przestrzeń rekreacyjno-sportowa. Powstały alejki spacerowe, miejsce do gry w tenisa stołowego czy stanowisko do gry w szachy.

W budynkach szpitala trwają obecnie ostatnie prace wykończeniowe. Na terenie wokół szpitala zasadzonych zostało już ok. 23 tys. sztuk roślin oraz 137 drzew. Przeprowadzono także pielęgnację dębów przy pawilonie ogrodowym.

To jedno z największych dofinansowań jeśli chodzi o inwestycje w służbie zdrowia. Ten projekt to niewątpliwie jeden z naszych priorytetów. Dzięki wsparciu unijnemu będziemy mieli na Mazowszu jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Warto zaznaczyć, że obecne budynki, w których leczeni są pacjenci pochodzą z końca XIX w. lub początku XX w. – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Ponadto, obiekt, w którego wnętrzach podpisujemy dzisiejszą umowę wykorzystuje najnowsze technologie w zakresie odnawialnych źródeł energii – dodał wicemarszałek.

Nowy szpital w Drewnicy będzie działał w harmonii z naturą. Znaczna cześć energii cieplnej będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii. Obok szpitala powstanie instalacja kolektorów słonecznych. Wybudowany zostanie również system pomp ciepła, co pozwoli wykorzystywać w okresie grzewczym energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń. Wszystko dzięki wydajnej technologii STES, systemowi, który pozwala magazynować sezonowe źródła energii. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce.

Centrum posiada wysoce wykwalifikowany personel, w tym lekarzy specjalistów psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacją z psychiatrii lub po kursie kwalifikacyjnym z psychiatrii oraz wykształconych terapeutów zajęciowych. Zabezpiecza świadczenia lecznicze z zakresu opieki psychiatrycznej przede wszystkim dla około 700 000 mieszkańców Warszawy – Praga-Północ, Rembertów, Białołęka, Praga-Południe oraz powiatów – legionowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego (gm. Łochów, Sadowne, Stoczek).

W ramach współpracy w Izbie Przyjęć przeprowadzane są konsultacje z zakresu psychiatrii dla policji oraz podmiotów leczniczych prawobrzeżnej Warszawy i powiatu wołomińskiego.

Tytuł projektu: Poprawa funkcjonowania i efektywności kosztowej leczenia psychiatrycznego w Mazowieckim Szpitalu

Wojewódzkim Drewnica

Beneficjent: Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Całkowita wartość projektu: 137 136 044,50 zł

Kwota dofinansowania: 95 830 667,89 zł

Działanie 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano kolejne 23 konkursy na ok. 490 mln zł. Szczegółowy harmonogram naborów dostępny jest na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś