Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Już za kilka tygodni dostępny będzie na rynku szybki test pozwalający na wykrycie zakażenia koronawirusem w ciągu zaledwie 6 minut. To przełomowe rozwiązanie mające na celu ograniczenie zasięgu epidemii jest efektem badań przeprowadzonych przez firmę SensDx S.A. we współpracy z naukowcami z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Firma SensDX to ubiegłoroczny zwycięzca konkursu Lider Zmian, zorganizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagroda przyznana została za prace nad szybkim testem do wykrywania wirusa grypy, dofinansowane z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Co istotne, testy do wykrywanie obecności SARS-CoV-2 będą realizowane w oparciu o platformę technologiczną opracowaną w ramach tego projektu. 

Zdjęcie: SensDx

Badania nad rozwiązaniem do wykrywania koronawirusa prowadzone wspólnie z przedstawicielami świata nauki miały na celu opracowanie testu do szybkiego wykrywania zakażenia nawet na bardzo wczesnym etapie infekcji i z taką dokładnością jak w przypadku testów genetycznych. Jest to bardzo ważne, ponieważ część osób nie ma objawów choroby i może nieświadomie zarażać kolejnych mieszkańców. Rozwiązanie opracowane przez firmę SensDx we współpracy z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwoli na jednoczesne wykrywanie obecności wirusa SARS-CoV-2 oraz grypy na podstawie tego samego wymazu z gardła. Testy będą przeprowadzane przy użyciu przenośnej platformy diagnostycznej SensDx Mobi i jednorazowych mikrosensorów. Dzięki temu znajdą zastosowanie w ratownictwie medycznym, przychodniach, gabinetach lekarskich i zabiegowych, ale też w aptekach, na lotniskach, czy punktach kontroli bezpieczeństwa.

Firma SensDX zwyciężyła w 2019 roku w  konkursie Lider Zmian w kategorii Firma za realizację projektu z obszaru zdrowia: „Prace badawczo- rozwojowe nad innowacyjnym, ultraczułym, szybkim i tanim miniaturowym testem do wykrywania wirusa grypy – FLUSENSOR”. Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego powstał test do wykrywania wirusa grypy, który jest już dostępny na rynku.

Zwycięzca konkursu Lider Zmian bardzo szybko zareagował na wyzwanie jakie przed społeczeństwem i gospodarką postawiła epidemia COVID-19. Cieszy nas, że rozwiązanie technologiczne opracowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków europejskich znalazło zastosowanie również w pracach nad testem do wykrywania koronawirusa  – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś