Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Podczas gdy wszyscy na co dzień mierzymy się ze skutkami epidemii koronawirusa, wiele  firm angażuje się w opracowanie rozwiązań mających na celu ograniczenie liczby zakażeń. Jedną z nich jest startup SensDx S.A. działający w branży medycznej. Już od prawie dwóch miesięcy firma we współpracy z naukowcami z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pracuje nad ultraszybkim testem do diagnozowania koronawirusa. SensDX to ubiegłoroczny zwycięzca konkursu Lider Zmian, organizowanego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagroda przyznana została za prace nad testem do wykrywania wirusa grypy, dofinansowane z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. 

Badania nad rozwiązaniem do wykrywania koronawirusa prowadzone wspólnie z przedstawicielami świata nauki mają na celu opracowanie testu możliwego do wykonywania poza laboratoriami medycznymi. Jest to bardzo ważne, ponieważ część osób nie ma objawów choroby i może nieświadomie zarażać kolejnych mieszkańców. Dzięki opracowaniu testu możliwa będzie szybka diagnostyka np. na granicach. Już w marcu ekspertom udało się wyselekcjonować białka charakterystyczne dla koronawirusa. Obecnie trwają dalsze analizy.

Gdy kilka miesięcy temu wspólnie z ekspertami rynkowymi ocenialiśmy projekty zgłoszone do konkursu Lider Zmian nikt nie przypuszczał, że przyjdzie nam jako społeczeństwu zmierzyć się z tak ogromnym wyzwaniem. Dlatego szczególnie cieszy, że Lider Zmian doceniony za projekt unijny z zakresu medycyny tak szybko zareagował na bieżące potrzeby i podjął się prac nad innowacyjnym testem wykrywającym obecność koronawirusa – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Firma SensDX zwyciężyła w 2019 roku w  konkursie Lider Zmian w kategorii Firma za realizację projektu z obszaru zdrowia: „Prace badawczo- rozwojowe nad innowacyjnym, ultraczułym, szybkim i tanim miniaturowym testem do wykrywania wirusa grypy – FLUSENSOR”. Dzięki funduszom europejskim z programu regionalnego powstał test, który jest już dostępny na rynku.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś