Nasze serwisy
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych jest dwunastą instytucją, która dołączyła do inicjatywy stosowania zasad prostego i zrozumiałego języka urzędowego „Prosto i kropka”. Dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski podpisał deklarację 13 marca br. podczas konferencji „Prosty język w świetle prawa” zorganizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Upraszczanie języka pism urzędowych było głównym tematem spotkania, które odbyło się w siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. Uroczyste podpisanie przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych deklaracji miało miejsce po oficjalnym otwarciu konferencji przez przedstawicieli Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W gronie sygnatariuszy deklaracji są już m.in. ministerstwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polska Agencja Prasowa czy Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, a ich lista systematycznie się powiększa.
Podpisanie deklaracji jest zobowiązaniem do:
W dalszej części spotkania poświęconego głównie upraszczaniu języka pism w postępowaniu administracyjnym zarówno prelegenci, jak i uczestnicy panelu dyskusyjnego wskazywali na korzyści związane ze zmianą sposobu komunikacji urzędów z ich klientami. Uczestnicy podkreślili, że stosowanie przez urzędy zasad prostego i zrozumiałego języka bardzo pomaga w skuteczniejszym i szybszym załatwianiu spraw. Oznacza to wymierne korzyści dla obu stron. Słuchacze mieli możliwość zapoznania się z konkretnymi przykładami rozwiązań, np. uproszczonymi pod względem języka i formy decyzjami. Wśród poruszanych tematów pojawiły się też wyzwania związane z wprowadzaniem zasad prostego języka w postępowaniu administracyjnym.
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Dotychczas ogłoszono ponad 180 konkursów i naborów pozakonkursowych, a unijne dofinansowanie projektów przekroczyło 6 mld zł.
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.
Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.