Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zakończył się nabór wniosków o dotacje płynnościowe z Unii Europejskiej dla mazowieckich mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm z branż turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej. Przedsiębiorcy złożyli 2,1 tysiąca wniosków na kwotę 81,4 mln zł. Rozpoczęła się już ocena, podczas której każdy wniosek zostanie sprawdzony pod względem spełniania wymogów konkursu. W związku z epidemią COVID-19 uruchomione zostały również środki na pożyczki płynnościowe. Mogą z nich skorzystać mikro, małe i średnie firmy niezależnie od branży. Wsparcie pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W związku z epidemią COVID-19 Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o uruchomieniu bezzwrotnego wsparcia dla firm znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji gospodarczej. Mikroprzedsiębiorstwa (w tym samozatrudnieni) oraz małe firmy mogły ubiegać się o pomoc finansową od 30 lipca do 7 sierpnia. Nabór wniosków o dotacje był skierowany do przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z turystyką, zakwaterowaniem, organizacją targów, wystaw i kongresów, gastronomią, a także przedstawieniami artystycznymi. Co ważne, o przyznaniu dotacji zadecyduje poziom spadku przychodów, a nie kolejność złożenia wniosku.

Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące. Osoba samozatrudniona może liczyć na maksymalnie ok. 23,5 tys. zł. W przypadku małych firm wsparcie może osiągnąć nawet ok. 164,7 tys. zł. Przedsiębiorcy przeznaczą dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakup towarów.

Trwa nabór wniosków o Mazowiecką Pożyczkę Płynnościową

Mazowieckie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pożyczkę płynnościową w wysokości nawet 500 tys. zł. Okres karencji może wynieść do 12 miesięcy, a czas spłaty pożyczki to maksymalnie 5 lat. Podobnie jak w przypadku dotacji celem wsparcia będzie zapewnienie ciągłości działalności firmy. Dlatego finansowanie obejmie m.in. wynagrodzenia pracowników (w tym również składowe należne ZUS, US), zobowiązania publiczno-prywatne, spłatę zobowiązań handlowych, zatowarowanie, zakup półproduktów, spłatę bieżących rat kredytów, pożyczek i leasingów. Środki na pożyczki są w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego. Informacje o pożyczkach oraz kontakty do pośredników finansowych zajmujących się udzielaniem wsparcia dostępne są na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/110/.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś