Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Zakończył się nabór wniosków o dotacje płynnościowe z Unii Europejskiej dla mazowieckich mikroprzedsiębiorstw oraz małych firm z branż turystycznej, hotelarskiej, gastronomicznej, wystawienniczo-targowej oraz artystycznej. Przedsiębiorcy złożyli 2,1 tysiąca wniosków na kwotę 81,4 mln zł. Rozpoczęła się już ocena, podczas której każdy wniosek zostanie sprawdzony pod względem spełniania wymogów konkursu. W związku z epidemią COVID-19 uruchomione zostały również środki na pożyczki płynnościowe. Mogą z nich skorzystać mikro, małe i średnie firmy niezależnie od branży. Wsparcie pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

W związku z epidemią COVID-19 Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o uruchomieniu bezzwrotnego wsparcia dla firm znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji gospodarczej. Mikroprzedsiębiorstwa (w tym samozatrudnieni) oraz małe firmy mogły ubiegać się o pomoc finansową od 30 lipca do 7 sierpnia. Nabór wniosków o dotacje był skierowany do przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z turystyką, zakwaterowaniem, organizacją targów, wystaw i kongresów, gastronomią, a także przedstawieniami artystycznymi. Co ważne, o przyznaniu dotacji zadecyduje poziom spadku przychodów, a nie kolejność złożenia wniosku.

Dofinansowanie obejmie zaspokojenie bieżących, pilnych potrzeb przedsiębiorstwa przez maksymalnie 3 miesiące. Osoba samozatrudniona może liczyć na maksymalnie ok. 23,5 tys. zł. W przypadku małych firm wsparcie może osiągnąć nawet ok. 164,7 tys. zł. Przedsiębiorcy przeznaczą dotacje na m.in.: wynagrodzenia pracowników, pokrycie zobowiązań publiczno-prywatnych, pokrycie zobowiązań handlowych, zaległych faktur, kosztów użytkowania infrastruktury czy zakup towarów.

Trwa nabór wniosków o Mazowiecką Pożyczkę Płynnościową

Mazowieckie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pożyczkę płynnościową w wysokości nawet 500 tys. zł. Okres karencji może wynieść do 12 miesięcy, a czas spłaty pożyczki to maksymalnie 5 lat. Podobnie jak w przypadku dotacji celem wsparcia będzie zapewnienie ciągłości działalności firmy. Dlatego finansowanie obejmie m.in. wynagrodzenia pracowników (w tym również składowe należne ZUS, US), zobowiązania publiczno-prywatne, spłatę zobowiązań handlowych, zatowarowanie, zakup półproduktów, spłatę bieżących rat kredytów, pożyczek i leasingów. Środki na pożyczki są w dyspozycji Banku Gospodarstwa Krajowego. Informacje o pożyczkach oraz kontakty do pośredników finansowych zajmujących się udzielaniem wsparcia dostępne są na stronie https://pozyczkiunijne.bgk.pl/oferta-pozyczek-unijnych/110/.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych