Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mieszkańcy Europy, w tym Polski, podporządkowali się izolacji społecznej i pozostają w domach na czas epidemii. Poza pracą zdalną oraz opieką nad dziećmi warto wykorzystać ten czas na kulturę w wersji online. Muzea, opery i atrakcje turystyczne w całej Europie i na świecie udostępniają coraz więcej treści w Internecie, przypominając nam jak ważne jest obcowanie ze sztuką.

 

3d technology, virtual reality, travel, entertainment and people concept – happy young man with virtual reality headset or 3d glasses over coliseum background

 

Dzisiaj, 15 kwietnia 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Od samego początku cywilizacji ludzkiej, sztuka i kultura była obecna w życiu ludzi. Poprzez sztukę wyrażamy swoje uczucia i emocje. Sztuka potrafi zachwycać, wzruszać i relaksować. Sztuka może być  także formą terapii dla osób z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami psychicznymi.

Kultura w wirtualnym świecie

Mnogość ofert online w całej Europie jest niesamowita, np. wycieczka 3D po chorwackim dziedzictwie kulturowym, zwiedzanie europejskich archiwów, bibliotek i muzeów, które zdigitalizowały ogromne zbiory dziedzictwa kulturowego w Europeanie (wiele elementów jest również w 3D).

Warto podkreślić, że Unia Europejska od wielu lat wspiera projekty badawcze i innowacyjne rozwijające aplikacje 3D, rzeczywistość wirtualną (VR) i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Przynosi to korzyści wielu placówkom kulturalnym, oferującym wirtualne wycieczki online.

#ZostańwDomu i zapoznaj się  z listą nowoczesnych rozwiązań kulturowych w Europie:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/cultural-heritage-home

A co na Mazowszu?

Oferta kulturalna na Mazowszu jest niezwykle ciekawa, różnorodna i bogata. Dzięki funduszom europejskim mazowieckie muzea, teatry, domy kultury czy kina zmieniły się w nowoczesne placówki. W czasie epidemii koronawirusa, instytucje kultury, choć zamknięte dla widzów i turystów proponują zwiedzanie online – za darmo i bez wychodzenia z domu. Wirtualne spacery i wystawy udostępniły np.

  • Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – ethnomuseum.pl
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie – muzeum-niepodleglosci.pl
  • Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum.edu.pl
  • Muzeum Mazowieckie w Płocku – muzeumplock.eu/pl
  • Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęcemuzeum.ostroleka.pl
  • Teatr Polski Arnolda Szyfmana w Warszawiewww.teatrpolski.waw.pl
  • Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie –www.muzeumciechanow.pl
  • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu – www.mcswelektrownia.pl
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś