Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Mieszkańcy Europy, w tym Polski, podporządkowali się izolacji społecznej i pozostają w domach na czas epidemii. Poza pracą zdalną oraz opieką nad dziećmi warto wykorzystać ten czas na kulturę w wersji online. Muzea, opery i atrakcje turystyczne w całej Europie i na świecie udostępniają coraz więcej treści w Internecie, przypominając nam jak ważne jest obcowanie ze sztuką.

 

3d technology, virtual reality, travel, entertainment and people concept – happy young man with virtual reality headset or 3d glasses over coliseum background

 

Dzisiaj, 15 kwietnia 2020 r. obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Od samego początku cywilizacji ludzkiej, sztuka i kultura była obecna w życiu ludzi. Poprzez sztukę wyrażamy swoje uczucia i emocje. Sztuka potrafi zachwycać, wzruszać i relaksować. Sztuka może być  także formą terapii dla osób z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami psychicznymi.

Kultura w wirtualnym świecie

Mnogość ofert online w całej Europie jest niesamowita, np. wycieczka 3D po chorwackim dziedzictwie kulturowym, zwiedzanie europejskich archiwów, bibliotek i muzeów, które zdigitalizowały ogromne zbiory dziedzictwa kulturowego w Europeanie (wiele elementów jest również w 3D).

Warto podkreślić, że Unia Europejska od wielu lat wspiera projekty badawcze i innowacyjne rozwijające aplikacje 3D, rzeczywistość wirtualną (VR) i rzeczywistość rozszerzoną (AR). Przynosi to korzyści wielu placówkom kulturalnym, oferującym wirtualne wycieczki online.

#ZostańwDomu i zapoznaj się  z listą nowoczesnych rozwiązań kulturowych w Europie:

https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/cultural-heritage-home

A co na Mazowszu?

Oferta kulturalna na Mazowszu jest niezwykle ciekawa, różnorodna i bogata. Dzięki funduszom europejskim mazowieckie muzea, teatry, domy kultury czy kina zmieniły się w nowoczesne placówki. W czasie epidemii koronawirusa, instytucje kultury, choć zamknięte dla widzów i turystów proponują zwiedzanie online – za darmo i bez wychodzenia z domu. Wirtualne spacery i wystawy udostępniły np.

  • Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie – ethnomuseum.pl
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie – muzeum-niepodleglosci.pl
  • Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – muzeum.edu.pl
  • Muzeum Mazowieckie w Płocku – muzeumplock.eu/pl
  • Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęcemuzeum.ostroleka.pl
  • Teatr Polski Arnolda Szyfmana w Warszawiewww.teatrpolski.waw.pl
  • Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie –www.muzeumciechanow.pl
  • Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu – www.mcswelektrownia.pl
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych