Nasze serwisy
Przez wiele lat rewitalizacja uważana była za odnowę budynków. Czy na pewno w tym rzecz? Niezupełnie. Rewitalizacja to inaczej ożywienie społeczno-gospodarcze, w którego centrum zawsze musi być człowiek. Chodzi przecież o wyprowadzanie obszarów zmarginalizowanych z sytuacji kryzysowej, żeby ich mieszkańcom żyło się lepiej. Między innymi o tym przeczytacie w najnowszym numerze Biuletynu Fundusze Europejskie na Mazowszu!
Szycie na miarę
Ponad rok temu przyjęto Ustawę o Rewitalizacji, która kładzie nacisk na współpracę z lokalną społecznością. Wiele samorządów rozpoczęło prace nad Gminnymi Programami Rewitalizacji, których posiadanie wymagane jest w części konkursów o unijne dofinansowanie. Od lat specjaliści od rewitalizacji i socjolodzy powtarzają: głębokie i prawdziwe zmiany można przeprowadzić tylko z udziałem ludzi, których dotyczą. Konieczne jest więc dopasowanie programu do potrzeb, co zależy od właściwie przeprowadzonych konsultacji społecznych.
Udane konsultacje to nie tylko komunikaty i procedury. – Należy pamiętać o realnym otwarciu się na ludzi. W konsultacjach nie wystarczą bezosobowe ankiety. Trzeba rozmawiać z mieszkańcami, przekonywać, tłumaczyć – uważa Sylwia Maksim-Wójcicka Kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z obszaru Rewitalizacji i Mobilności Miejskiej w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.
Z jakich jeszcze narzędzi skorzystać? Na przykład spotkań, debat, czy wywiadów. Z pewnością warto wykorzystać więcej niż ustawowe minimum co najmniej dwóch sposobów zbierania opinii. Cennym narzędziem, choć wymagającym wielu przygotowań, są też warsztaty. W ich trakcie można wypracować wspólnie sposoby rozwiązania konkretnych problemów.
Cały tekst dostępny będzie w kolejnym numerze Biuletynu Funduszy Europejskich na Mazowszu! Co jeszcze znajdziecie w publikacji? Dowiecie się, w jaki sposób rozwijać zielone Mazowsze, czyli wprowadzać zmiany przyjazne dla środowiska. Będzie mowa o rozwoju sieci ścieżek rowerowych, niskoemisyjnym transporcie miejskim, selektywnej gospodarce odpadami. Nie zabraknie też propozycji interesujących miejsc do odwiedzenia na weekend! Publikacja dostępna będzie od 22 grudnia na www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Poradniki i Publikacje.