Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Przez wiele lat rewitalizacja uważana była za odnowę budynków. Czy na pewno w tym rzecz? Niezupełnie. Rewitalizacja to inaczej ożywienie społeczno-gospodarcze, w którego centrum zawsze musi być człowiek. Chodzi przecież o wyprowadzanie obszarów zmarginalizowanych z sytuacji kryzysowej, żeby ich mieszkańcom żyło się lepiej. Między innymi o tym przeczytacie w najnowszym numerze Biuletynu Fundusze Europejskie na Mazowszu!

Szycie na miarę

Ponad rok temu przyjęto Ustawę o Rewitalizacji, która kładzie nacisk na współpracę z lokalną społecznością. Wiele samorządów rozpoczęło prace nad Gminnymi Programami Rewitalizacji, których posiadanie wymagane jest w części konkursów o unijne dofinansowanie. Od lat specjaliści od rewitalizacji i socjolodzy powtarzają: głębokie i prawdziwe zmiany można przeprowadzić tylko z udziałem ludzi, których dotyczą. Konieczne jest więc dopasowanie programu do potrzeb, co zależy od właściwie przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Udane konsultacje to nie tylko komunikaty i procedury. – Należy pamiętać o realnym otwarciu się na ludzi. W konsultacjach nie wystarczą bezosobowe ankiety. Trzeba rozmawiać z mieszkańcami, przekonywać, tłumaczyć uważa Sylwia Maksim-Wójcicka Kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z obszaru Rewitalizacji i Mobilności Miejskiej w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Z jakich jeszcze narzędzi skorzystać? Na przykład spotkań, debat, czy wywiadów. Z pewnością warto wykorzystać więcej niż ustawowe minimum co najmniej dwóch sposobów zbierania opinii. Cennym narzędziem, choć wymagającym wielu przygotowań, są też warsztaty. W ich trakcie można wypracować wspólnie sposoby rozwiązania konkretnych problemów.

Cały tekst dostępny będzie w kolejnym numerze Biuletynu Funduszy Europejskich na Mazowszu! Co jeszcze znajdziecie w publikacji? Dowiecie się, w jaki sposób rozwijać zielone Mazowsze, czyli wprowadzać zmiany przyjazne dla środowiska. Będzie mowa o rozwoju sieci ścieżek rowerowych, niskoemisyjnym transporcie miejskim, selektywnej gospodarce odpadami. Nie zabraknie też propozycji interesujących miejsc do odwiedzenia na weekend! Publikacja dostępna będzie od 22 grudnia na www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Poradniki i Publikacje.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś