Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Przez wiele lat rewitalizacja uważana była za odnowę budynków. Czy na pewno w tym rzecz? Niezupełnie. Rewitalizacja to inaczej ożywienie społeczno-gospodarcze, w którego centrum zawsze musi być człowiek. Chodzi przecież o wyprowadzanie obszarów zmarginalizowanych z sytuacji kryzysowej, żeby ich mieszkańcom żyło się lepiej. Między innymi o tym przeczytacie w najnowszym numerze Biuletynu Fundusze Europejskie na Mazowszu!

Szycie na miarę

Ponad rok temu przyjęto Ustawę o Rewitalizacji, która kładzie nacisk na współpracę z lokalną społecznością. Wiele samorządów rozpoczęło prace nad Gminnymi Programami Rewitalizacji, których posiadanie wymagane jest w części konkursów o unijne dofinansowanie. Od lat specjaliści od rewitalizacji i socjolodzy powtarzają: głębokie i prawdziwe zmiany można przeprowadzić tylko z udziałem ludzi, których dotyczą. Konieczne jest więc dopasowanie programu do potrzeb, co zależy od właściwie przeprowadzonych konsultacji społecznych.

Udane konsultacje to nie tylko komunikaty i procedury. – Należy pamiętać o realnym otwarciu się na ludzi. W konsultacjach nie wystarczą bezosobowe ankiety. Trzeba rozmawiać z mieszkańcami, przekonywać, tłumaczyć uważa Sylwia Maksim-Wójcicka Kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z obszaru Rewitalizacji i Mobilności Miejskiej w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Z jakich jeszcze narzędzi skorzystać? Na przykład spotkań, debat, czy wywiadów. Z pewnością warto wykorzystać więcej niż ustawowe minimum co najmniej dwóch sposobów zbierania opinii. Cennym narzędziem, choć wymagającym wielu przygotowań, są też warsztaty. W ich trakcie można wypracować wspólnie sposoby rozwiązania konkretnych problemów.

Cały tekst dostępny będzie w kolejnym numerze Biuletynu Funduszy Europejskich na Mazowszu! Co jeszcze znajdziecie w publikacji? Dowiecie się, w jaki sposób rozwijać zielone Mazowsze, czyli wprowadzać zmiany przyjazne dla środowiska. Będzie mowa o rozwoju sieci ścieżek rowerowych, niskoemisyjnym transporcie miejskim, selektywnej gospodarce odpadami. Nie zabraknie też propozycji interesujących miejsc do odwiedzenia na weekend! Publikacja dostępna będzie od 22 grudnia na www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Poradniki i Publikacje.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych