Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ruszyła kolejna edycja konkursu Access City Award. Do 9 września miasta Unii Europejskiej liczące ponad 50 tys. mieszkańców mogą składać wnioski, w których przedstawią planowane działania i strategie zapewniające osobom niepełnosprawnym równy dostęp do przestrzeni publicznej na zasadzie równości z innymi osobami. Konkurs organizowany jest przez Komisję Europejską i Europejskie Forum Niepełnosprawności ec.europa.eu. Nagroda finansowa przyznawana jest miastu, które w widoczny sposób poprawiło dostępność podstawowych aspektów życia w mieście i ma konkretne plany dalszych ulepszeń.

Europa jest obecnie społeczeństwem miejskim, w którym czterech na pięciu obywateli Unii Europejskiej mieszka w miastach. Unia Europejska promuje równość szans i dostępność dla osób niepełnosprawnych. Nagroda Access City przyznawana jest od 2010 r. przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Forum Osób Niepełnosprawnych jako element europejskiej strategii na rzecz osób niepełnosprawnych na lata 2010-2020.

Konkurs organizowany jest w celu podniesienia świadomości o wyzwaniach z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne oraz propagowania inicjatyw na rzecz dostępności w europejskich miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców. To coroczne wydarzenie ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, by osoby niepełnosprawne w całej Unii Europejskiej mogły w równej mierze uczestniczyć w życiu miasta. Nagroda przyznawana jest miastu, które wyraźnie poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego oraz ma konkretne plany na dalszy rozwój.

W konkursie na 2020 r. Komisja Europejska otrzymała 47 zgłoszeń.  Pierwsza nagroda Access City Award 2020 trafiła do Warszawy. Komisji Europejska doceniła Warszawę za to, że zaangażowała osoby niepełnosprawne, aby wspólnie uczynić miasto bardziej dostosowanym do ich potrzeb. Dzięki tym działaniom udało się w krótkim czasie znacznie podnieść ogólną dostępność miasta. Drugie i trzecie miejsce zajęły Castello de la Plana w Hiszpanii i Skelleftea w Szwecji. Wyróżnienia przyznano Chanii w Grecji, Tartu w Estonii i Evreux we Francji. Chania zdobyła uznanie za wykorzystanie technologii do stworzenia dostępnych miejsc parkingowych, Tartu – za oddolne podejście do kwestii dostępności, a Evreux – za pracę w zakresie ukrytej niepełnosprawności.

Access City Award to inicjatywa Unii Europejskiej która:

– uznaje wysiłki miast na rzecz większej dostępności,

– promuje równy dostęp do życia miejskiego dla osób niepełnosprawnych,

– umożliwia władzom lokalnym promowanie i dzielenie się najlepszymi praktykami.

W tegorocznej edycji Access City Award będzie brana pod uwagę obecna sytuacja globalna. Przyznane zostanie specjalne wyróżnienie „Dostępność usług publicznych w czasach pandemii” w celu nagrodzenia miast za ich wysiłki..

Kto może aplikować:

– wszystkie miasta Unii Europejskiej powyżej 50 000 mieszkańców

– obszary miejskie złożone z dwóch lub więcej miast o łącznej populacji powyżej 50 000 mieszkańców, jeżeli znajdują się w krajach Unii Europejskiej o liczbie mieszkańców mniejszej niż 2 i powyżej 50 000 mieszkańców

Ostateczny termin na składanie aplikacji upływa 9 września 2020.

Nagroda Access City jest wręczana podczas corocznej konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Drugi rok z rzędu nagroda finansowa trafi do zwycięzców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w konkursie.

Formularz rejestracyjny dostępny na stronie: www.accesscityaward.eu/registration

Zachęcamy miasta do udziału w konkursie!

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś