Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Szanowni Państwo,

Z przykrością informujemy, że ze względu na coraz trudniejszą sytuację epidemiczną Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych została zmuszona do odwołania 11. eForum Rozwoju Mazowsza, które miało się odbyć w listopadzie tego roku. Na tę decyzję złożyło się wiele czynników niezależnych od nas, w tym m.in. gwałtowne rozprzestrzenianie się epidemii, rosnąca liczba zakażonych, ofiar śmiertelnych, przy równoczesnym nakładaniu kolejnych ograniczeń w wielu obszarach.

Główne wydarzenie promujące Fundusze Europejskie na Mazowszu odbywa się co roku jesienią w Warszawie. Od 10 lat, w każdym kolejnym roku, formuła cyklicznego dwudniowego wydarzenia o charakterze konferencyjno – wystawienniczo – warsztatowym, rozbudowywana była o nowe elementy. W ostatnich latach Forum Rozwoju Mazowsza współtworzyło blisko 100 prelegentów i 50 partnerów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Dla wszystkich uczestników udział był bezpłatny.

W 2020 r., ze względu na szczególne okoliczności Forum miało przyjąć formułę online, a debaty i spotkania z ekspertami miały odbywać się ze specjalnie przygotowanych studiów nagraniowych bez udziału publiczności. Jeszcze na początku września wszystko wskazywało, że organizacja Forum w zupełnie nowej dla nas, częściowo zdalnej formule nie będzie zagrożona. Coraz większa skala zachorowań, której wszyscy jesteśmy świadkami od końca września doprowadziła jednak do wprowadzenia kolejnych obostrzeń i ograniczeń w organizacji tego rodzaju wydarzeń. Decyzją Rządu RP od 17 października 2020r. m.st. Warszawa, gdzie planowana była organizacja 11. eForum Rozwoju Mazowsza zostało objęte tzw. czerwoną strefą, a od 24 października br. czerwona strefa objęła już teren całego kraju.

Kolejne regulacje wprowadzały ograniczenia dotyczące m.in. liczby osób jakie mogą uczestniczyć w wydarzeniach. Uczestnicy to również eksperci, przedstawiciele wykonawców i organizatorów, którzy współtworzą dla Państwa wydarzenia, ale tak samo jak wszyscy mieszkańcy narażeni są na utratę zdrowia i życia w obliczu epidemii COVID-19, a także ryzyko zarażenia koronawirusem kolejnych osób. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w wydarzeniach łącznie z obsługą może brać udział od 5 do maksymalnie 20 osób (w przypadku wydarzeń, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje takie wydarzenie).

Dodatkowo, zgodnie z wynikiem przetargu, tegoroczna edycja wydarzenia miała odbyć się w Warszawskim Centrum EXPO XXI, w którym decyzją Ministerstwa Zdrowia powstaje szpital tymczasowy do walki z epidemią COVID-19. W październiku rozpoczęły się intensywne prace mające na celu rozpoczęcie przyjmowania pacjentów od 16 listopada 2020 roku.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń i prognozy dalszego wzrostu liczby chorych, wydawanie środków publicznych na cele organizacji wydarzeń konferencyjnych nie leży w interesie publicznym, zwłaszcza że niemożliwym byłoby osiągnięcie w pełni celów Forum Rozwoju Mazowsza, jakim jest szeroka promocja funduszy europejskich i ich efektów w regionie.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe przesłanki Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podjęła decyzję o odwołaniu 11. eForum Rozwoju Mazowsza. Ta decyzja podyktowana jest również troską o zdrowie ekspertów, partnerów, a także osób obsługujących wydarzenie od strony organizacyjno-technicznej.

Dziękujemy wszystkim instytucjom i beneficjentom funduszy europejskich, którzy pomimo wyzwań z którymi mierzą się na co dzień zaangażowali się w przygotowanie wydarzenia. Mamy nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą przełom w walce z epidemią i już dziś zapraszamy do współpracy nad przyszłoroczną edycją Forum Rozwoju Mazowsza.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś