Nasze serwisy
W przedmiotowym konkursie opublikowano najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (FAQ).
Link do strony konkursu: 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw, Typ projektów: Projekty badawczo – rozwojowe, dla beneficjentów posiadających doświadczenie w prowadzeniu prac B+R – RPMA.01.02.00-IP.01-14-056/17
Pytanie nr 1.
Jak będzie obliczany udział wartości zleconych badań podwykonawcom przy niżej określonych progach w przypadku kiedy wartość zleconych badań wyniesie np.13%?. Czy będzie to proporcja?.
Samodzielność w realizacji projektu |
Kryterium promuje samodzielność Wnioskodawcy i Partnerów w realizacji projektu.
|
Udział wartości zleconych badań podwykonawcom w kosztach kwalifikowalnych:
Brak spełnienia ww. warunków lub brak informacji |
Odpowiedź.
Ilość punktów w przedmiotowym kryterium będzie wyliczana w następujący sposób:
0%-9,99% – 10 pkt,
10%-19,99% – 8 pkt,
20%-29,99% – 4 pkt,
30%-39,99% – 2 pkt,
40%-49,99% – 1 pkt,
50% i powyżej – 0 pkt,
Pytanie nr 2.
Projekt badawczy zakłada na etapie końcowym wytworzenie linii pilotażowej lub demonstracyjnej. Instalacja (odpowiednich rozmiarów i wydajności) jest konieczna do wyprodukowania specjalnych płyt. Pozwoli to na dokonanie testów ich jakości i wytrzymałości przy produkcji seryjnej (w produkcji seryjnej następuje inne zachowanie materiału niż przy produkcji jednostkowej czy laboratoryjnej).
Regulamin pozwala na zakup elementów służących do budowy i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej – do 10% kosztów kwalifikowalnych projektu. Niestety w tej kwocie nie jesteśmy w stanie wytworzyć pełnego prototypu.
Czy możemy zatem część elementów linii technologicznej sfinansować poprzez zakup a część np. poprzez leasing lub wynajem?
Odpowiedź:
Kwalifikowalny jest jedynie zakup elementów służących do budowy i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej – do 10% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Leasing lub wynajem jest kwalifikowalny w odniesieniu do aparatury lub sprzętu badawczego.
Pytanie nr 3.
Co się dzieje z prototypem po zakończeniu projektu?. Czy prototyp może zostać wykorzystany do działalności produkcyjnej?.
Odpowiedź.
Po zakończeniu projektu prototyp może być wykorzystany do działalności produkcyjnej.
Pytanie nr 4.
Wspierane będą projekty, w których wnioskodawca posiada siedzibę na terenie województwa mazowieckiego lub co najmniej 50% kosztów kwalifikowalnych ponoszonych będzie na terenie województwa mazowieckiego. Czy jeśli w projekcie koszty ponoszone są w znacznej większości na terenie województwa lecz beneficjent posiada siedzibę poza to też spełnia ten warunek i ma prawo do przyznania 10 punktów?
Odpowiedź.
10 punktów w przedmiotowym kryterium przyznawane jest wyłącznie za posiadanie siedziby przez wnioskodawcę na terenie województwa mazowieckiego.
Pytanie nr 5.
W przypadku zawarcia z jednostką naukową umowy partnerskiej/konsorcyjnej, kto płaci za badania? Czy istnieje możliwość, aby lider projektu mógł ponieść koszty wkładu własnego prac przewidzianych dla jednostki w przypadku wprowadzenia w umowie odpowiednich zapisów? Czy każdy z partnerów ponosi koszty samodzielnie?
Odpowiedź:
Koszty wkładu własnego mogą być ponoszone przez lidera w przypadku zawarcia umowy o konsorcjum .