Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W obecnej perspektywie już 79 projektów z obszaru ochrony zdrowia otrzymało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na łączną kwotę ponad 200 mln zł. Wszystko po to, aby zwiększyć komfort pacjentów i jakość świadczonych usług.

Nowy program regionalny to ponad 600 mln zł na rozwój ochrony zdrowia. W ramach 2. osi priorytetowej „Wzrost e-potencjału Mazowsza” możliwa jest informatyzacja i wprowadzenie e-usług dla pacjentów, lekarzy, a także ośrodków partnerskich. Zakup sprzętu i aparatury medycznej wspierany jest natomiast ze środków 6. osi priorytetowej „Jakość życia”. RPO WM dofinansuje również programy zdrowotne obejmujące profilaktykę i wczesne wykrywanie chorób takich jak cukrzyca, choroby psychiczne, wady słuchu, a także np. diagnostykę i rehabilitację najmłodszych pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym.

E-zdrowie w praktyce

Nowoczesne rozwiązania w sektorze ochrony zdrowia znacząco ułatwiają leczenie i komunikację na linii pacjent – lekarz. Dostęp do elektronicznej dokumentacji stanowi także wymóg prawny, który zacznie obowiązywać od początku 2018 r. Pierwszy konkurs z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 skierowany do placówek medycznych dawał szansę na ubieganie się o fundusze właśnie na wsparcie informatyzacji i wprowadzenie e-usług, np. e-rejestracji na wizyty u lekarza, e-skierowań, e-recept, e-konsultacji medycznych.

Premiowane były projekty zakładające umożliwienie jak największego zakresu spraw od początku do końca elektronicznie. Chodzi o stworzenie pacjentom możliwie komfortowych warunków powrotu do zdrowia. O dofinansowanie mogły się ubiegać publiczne i prywatne placówki służby zdrowia. Warunkiem było jednak posiadanie kontraktu z NFZ. Zwycięskie projekty mają być zrealizowane do 30 czerwca 2018 r. O efektach będziemy mogli mówić najpóźniej za dwa lata – mówi Dorota Kotecka, p.o. kierownik Wydziału Wdrażania Projektów z Obszaru E-usług w Mazowieckiej Jednostce Programów Unijnych

Cały tekst przeczytasz w najnowszym numerze Biuletynu Fundusze Europejskie na Mazowszu! Zachęcamy do lektury, plik do pobrania:

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś