Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze europejskie wspierają walkę o czyste powietrze na Mazowszu. Decyzją Zarządu Województwa o zwiększeniu puli środków w konkursie o dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych, wsparciem objętych zostanie 17 projektów znajdujących się do tej pory na liście rezerwowej. Ponad 13,9 mln zł na ten cel pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

 

Wsparcie inicjatyw na rzecz czystego powietrza jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. To zarówno środki na niskoemisyjne autobusy, parkingi „Parkuj i Jedź” w ważnych punktach komunikacyjnych, ścieżki rowerowe, termomodernizacje budynków, czy właśnie wymiana urządzeń grzewczych.

 

– Dotychczasowe dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki niskoemisyjnej z programu regionalnego przekroczyło już 1,5 mld zł. Dzięki decyzji Zarządu Województwa szansę na wsparcie działań z tego zakresu otrzymają kolejne samorządy z różnych części naszego regionu – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Możliwość wsparcia finansowego na wymianę urządzeń otrzymały w tym tygodniu: Gmina Rościszewo, Gmina Wyszków, Gmina Boguty-Pianki, Gmina Mszczonów, Gmina Rzewnie, Miasto i Gmina Pilawa, Gmina Krasnosielc. Do dofinansowania skierowane zostały również działania Gminy Krasne, Gminy Nadarzyn, Gminy Osieck, Gminy Stara Błotnica, Gminy Wodynie, Gminy Sońsk, Gminy Radzanów, Gminy Siennica, Gminy Czerwin, a także Spółdzielni Mieszkaniowej ZGODA z miejscowości Dobre. Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową projektów dofinansowanych w ramach działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza (konkurs nr RPMA.04.03.01-IP.01-14-093/18).

 

W czym pomogą Fundusze Europejskie?

Fundusze europejskie zostaną przeznaczone na wymianę starych kotłów lub pieców na bardziej przyjazne dla środowiska źródła ciepła. Mogą to być np. kotły gazowe, spalające biomasę, czy pompy powietrza. W ramach projektów możliwe będzie sfinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne lub instalacje fotowoltaiczne. Większość działań dotyczyć będzie domów jednorodzinnych, ale wsparcie ze środków europejskich obejmie również budynki wielorodzinne i  budynki użyteczności publicznej, takie jak urzędy lub szkoły.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na sytuację epidemiczną zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz elektronicznych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś