Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znamy kolejne inwestycje w rozwój transportu publicznego, które otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dofinansowanie otrzyma 7 projektów samorządowych znajdujących się na liście rezerwowej. Z ich efektów skorzystają mieszkańcy Żyrardowa, Łochowa, Pilawy, Radomia, Pomiechówka, Płońska, Tłuszcza i okolic. Dofinansowanie wyniesie ponad 193 mln zł ze środków europejskich i budżetu państwa.

 

Fundusze z programu regionalnego wspierają rozwój miast, gmin i powiatów. Są to na przykład kompleksowe inwestycje transportowe, uwzględniające centra przesiadkowe, ścieżki rowerowe, autobusy niskoemisyjne,  czy inteligentne systemy zarządzania ruchem. Poznaliśmy projekty z listy rezerwowej, które otrzymają dofinansowanie dzięki zwiększeniu środków w konkursie z Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza. Fundusze europejskie trafią do Miasta Żyrardów, Gminy Łochów, Miasta i Gminy Pilawa, Gminy Miasta Radomia, Gminy Pomiechówek, Gminy Miasta Płońsk oraz Gminy Tłuszcz.

 W tej perspektywie unijnej stawiamy szczególnie na kompleksowe inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców. I tak właśnie jest w przypadku projektów usprawniających komunikację miejską. Czystsze powietrze, komfortowe i bezpieczne dotarcie do pracy, czy szkoły to tylko niektóre z celów wspieranych projektów. Pierwotnie dofinansowanie uzyskały inwestycje Sochaczewa i Płocka. Dzięki zwiększeniu alokacji środków w konkursie do tego grona dołączy siedem samorządów. W sumie dofinansowanie wszystkich dziewięciu projektów wyniesie ponad 242 mln zł – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Kompleksowo i przyjaźnie dla środowiska

Największe dofinansowanie uzyska projekt Radomia. Ponad 56 mln zł zainwestuje w zakup 10 autobusów elektrycznych, ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe, przebudowę parkingu „Parkuj i Jedź”, rozbudowę inteligentnych systemów transportowych, wiaty przystankowe. Dodatkowo zaplanowano rozbudowę dwóch dróg powiatowych. Projekt zostanie zrealizowany w Radomiu oraz na terenie Gminy Zakrzew. Trochę mniej środków – 55,6 mln zł – trafi do Gminy Miasta Płońsk. Samorząd przeznaczy dofinansowanie na budowę obiektów „Parkuj i Jedź”, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, wymianę oświetlenia ulicznego, zakup dwóch nowych autobusów, montaż wiat przystankowych, a także wdrożenie systemu obsługi transportu publicznego. Projekt zakłada również budowę obwodnicy i kładek dla rowerzystów nad rzeką Płonką. Miasto Żyrardów we współpracy z Gminą Grodzisk Mazowiecki i Gminą Pruszków również postawiło na udogodnienia dla mieszkańców.  Zainwestuje ponad 34 mln zł w zakup sześciu nowych autobusów, przebudowę ulic w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim, budowę dwóch parkingów Parkuj i Jedź, ścieżek rowerowych, a także wdrożenie systemu do zarządzania ruchem. Podobną inwestycję w poprawę warunków życia mieszkańców planuje Gmina Pomiechówek. Przewidziano budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym, sieci ścieżek pieszo-rowerowych oraz stacji z rowerami do wypożyczenia. Ponad 31 mln zł dofinansowania gmina zainwestuje również w nowe autobusy, przystanki zasilane energią słoneczną, stację ładowania i bazę autobusową. Z funduszy z programu regionalnego skorzystają również Gmina Łochów, Miasto i Gmina Pilawa oraz Gmina Tłuszcz.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową projektów dofinansowanych w konkursie z Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza Podziałania 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej.

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś