Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znamy kolejne inwestycje w rozwój transportu publicznego, które otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dofinansowanie otrzyma 7 projektów samorządowych znajdujących się na liście rezerwowej. Z ich efektów skorzystają mieszkańcy Żyrardowa, Łochowa, Pilawy, Radomia, Pomiechówka, Płońska, Tłuszcza i okolic. Dofinansowanie wyniesie ponad 193 mln zł ze środków europejskich i budżetu państwa.

 

Fundusze z programu regionalnego wspierają rozwój miast, gmin i powiatów. Są to na przykład kompleksowe inwestycje transportowe, uwzględniające centra przesiadkowe, ścieżki rowerowe, autobusy niskoemisyjne,  czy inteligentne systemy zarządzania ruchem. Poznaliśmy projekty z listy rezerwowej, które otrzymają dofinansowanie dzięki zwiększeniu środków w konkursie z Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza. Fundusze europejskie trafią do Miasta Żyrardów, Gminy Łochów, Miasta i Gminy Pilawa, Gminy Miasta Radomia, Gminy Pomiechówek, Gminy Miasta Płońsk oraz Gminy Tłuszcz.

 W tej perspektywie unijnej stawiamy szczególnie na kompleksowe inwestycje poprawiające jakość życia mieszkańców. I tak właśnie jest w przypadku projektów usprawniających komunikację miejską. Czystsze powietrze, komfortowe i bezpieczne dotarcie do pracy, czy szkoły to tylko niektóre z celów wspieranych projektów. Pierwotnie dofinansowanie uzyskały inwestycje Sochaczewa i Płocka. Dzięki zwiększeniu alokacji środków w konkursie do tego grona dołączy siedem samorządów. W sumie dofinansowanie wszystkich dziewięciu projektów wyniesie ponad 242 mln zł – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Kompleksowo i przyjaźnie dla środowiska

Największe dofinansowanie uzyska projekt Radomia. Ponad 56 mln zł zainwestuje w zakup 10 autobusów elektrycznych, ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe, przebudowę parkingu „Parkuj i Jedź”, rozbudowę inteligentnych systemów transportowych, wiaty przystankowe. Dodatkowo zaplanowano rozbudowę dwóch dróg powiatowych. Projekt zostanie zrealizowany w Radomiu oraz na terenie Gminy Zakrzew. Trochę mniej środków – 55,6 mln zł – trafi do Gminy Miasta Płońsk. Samorząd przeznaczy dofinansowanie na budowę obiektów „Parkuj i Jedź”, ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, wymianę oświetlenia ulicznego, zakup dwóch nowych autobusów, montaż wiat przystankowych, a także wdrożenie systemu obsługi transportu publicznego. Projekt zakłada również budowę obwodnicy i kładek dla rowerzystów nad rzeką Płonką. Miasto Żyrardów we współpracy z Gminą Grodzisk Mazowiecki i Gminą Pruszków również postawiło na udogodnienia dla mieszkańców.  Zainwestuje ponad 34 mln zł w zakup sześciu nowych autobusów, przebudowę ulic w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim, budowę dwóch parkingów Parkuj i Jedź, ścieżek rowerowych, a także wdrożenie systemu do zarządzania ruchem. Podobną inwestycję w poprawę warunków życia mieszkańców planuje Gmina Pomiechówek. Przewidziano budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym, sieci ścieżek pieszo-rowerowych oraz stacji z rowerami do wypożyczenia. Ponad 31 mln zł dofinansowania gmina zainwestuje również w nowe autobusy, przystanki zasilane energią słoneczną, stację ładowania i bazę autobusową. Z funduszy z programu regionalnego skorzystają również Gmina Łochów, Miasto i Gmina Pilawa oraz Gmina Tłuszcz.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową projektów dofinansowanych w konkursie z Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza Podziałania 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej.

 

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych