Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znamy wyniki kolejnego naboru projektów dotyczących budowy systemów wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi. Systemy te zapewnią sprawne i profesjonalne alarmowanie mieszkańców Mazowsza o zagrożeniach, katastrofach czy sytuacjach kryzysowych.  Samorządy pozyskały na ten cel łącznie ponad 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. 

Bezpieczeństwo mieszkańców, szybkie i skuteczne alarmowanie o zagrożeniach, katastrofach czy sytuacjach kryzysowych to korzyści wynikające z korzystania z systemów wczesnego ostrzegania. W obecnej perspektywie Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozstrzygnęła już drugi konkurs na dofinansowanie systemów monitorowania i ostrzegania ludności o zagrożeniach. W pierwszym rozdysponowano ponad 11,2 mln zł na 18 projektów. Obecnie ponad 1,6 mln zł  trafi do kolejnych 6 samorządów.

To bardzo ważny konkurs, ponieważ wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. Tym razem dofinansowanie unijne na systemy ostrzegania o zagrożeniach otrzymają powiaty zwoleński, sierpecki i przysuski, oraz gminy Grodzisk Mazowiecki i Ciechanów, a także Mińsk Mazowiecki – powiedział Wiesław Raboszuk  Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Fundusze z RPO WM wspierają działania sprzyjające poprawie bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. W ramach konkursu o dofinansowanie systemów ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach największe dofinansowanie ponad 400 tys. trafi do Gminy Grodzisk Mazowiecki, gdzie wybudowanych zostanie 15 punktów alarmowych składających się z nowoczesnych syren elektronicznych szczelinowych wraz z urządzeniami do włączania, sterowania, kontroli oraz monitorowania. Powiat Przysuski otrzyma blisko 300 tys. zł na zakup i montaż Centrali Alarmowej Powiatowej i 10 punktów alarmowych w 8 gminach – Przysucha, Klwów, Odrzywół, Potworów, Wieniawa, Borkowice, Rusinów i Gielniów. Do Mińska Mazowieckiego natomiast trafi ponad 250 tys. zł na wybudowanie 9 punktów alarmowych połączonych z miejską i wojewódzką centralą alarmową. Dodatkowo zaplanowano doposażenie systemu w urządzenia do monitorowania tj. stację pogody i detektory do wykrywania skażeń chemicznych i skażeń promieniotwórczych.

W ramach projektów realizowane będą też działania promocyjne i informacyjne w zakresie wiedzy o zagrożeniach, sygnałach alarmowych i komunikatach ostrzegawczych.

Pełna lista zwycięskich projektów dostępna jest na stronie konkursu

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych.

Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś