Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Znamy wyniki kolejnego naboru projektów dotyczących budowy systemów wczesnego ostrzegania przed zjawiskami katastrofalnymi. Systemy te zapewnią sprawne i profesjonalne alarmowanie mieszkańców Mazowsza o zagrożeniach, katastrofach czy sytuacjach kryzysowych.  Samorządy pozyskały na ten cel łącznie ponad 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. 

Bezpieczeństwo mieszkańców, szybkie i skuteczne alarmowanie o zagrożeniach, katastrofach czy sytuacjach kryzysowych to korzyści wynikające z korzystania z systemów wczesnego ostrzegania. W obecnej perspektywie Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozstrzygnęła już drugi konkurs na dofinansowanie systemów monitorowania i ostrzegania ludności o zagrożeniach. W pierwszym rozdysponowano ponad 11,2 mln zł na 18 projektów. Obecnie ponad 1,6 mln zł  trafi do kolejnych 6 samorządów.

To bardzo ważny konkurs, ponieważ wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. Tym razem dofinansowanie unijne na systemy ostrzegania o zagrożeniach otrzymają powiaty zwoleński, sierpecki i przysuski, oraz gminy Grodzisk Mazowiecki i Ciechanów, a także Mińsk Mazowiecki – powiedział Wiesław Raboszuk  Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Fundusze z RPO WM wspierają działania sprzyjające poprawie bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. W ramach konkursu o dofinansowanie systemów ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach największe dofinansowanie ponad 400 tys. trafi do Gminy Grodzisk Mazowiecki, gdzie wybudowanych zostanie 15 punktów alarmowych składających się z nowoczesnych syren elektronicznych szczelinowych wraz z urządzeniami do włączania, sterowania, kontroli oraz monitorowania. Powiat Przysuski otrzyma blisko 300 tys. zł na zakup i montaż Centrali Alarmowej Powiatowej i 10 punktów alarmowych w 8 gminach – Przysucha, Klwów, Odrzywół, Potworów, Wieniawa, Borkowice, Rusinów i Gielniów. Do Mińska Mazowieckiego natomiast trafi ponad 250 tys. zł na wybudowanie 9 punktów alarmowych połączonych z miejską i wojewódzką centralą alarmową. Dodatkowo zaplanowano doposażenie systemu w urządzenia do monitorowania tj. stację pogody i detektory do wykrywania skażeń chemicznych i skażeń promieniotwórczych.

W ramach projektów realizowane będą też działania promocyjne i informacyjne w zakresie wiedzy o zagrożeniach, sygnałach alarmowych i komunikatach ostrzegawczych.

Pełna lista zwycięskich projektów dostępna jest na stronie konkursu

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych.

Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych