Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Aż 47 inwestycji termomodernizacyjnych na Mazowszu otrzyma dofinansowanie z funduszy europejskich. Będzie to możliwe dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego o przeznaczeniu 71,1 mln zł z inicjatywy REACT-EU na dofinansowanie projektów z listy rezerwowej. W efekcie, unijne wsparcie w konkursie przekroczy 190 mln zł z programu regionalnego na lata 2014-2020. Prace termomodernizacyjne obejmą budynki urzędów, szkół, przedszkoli, szpitali, czy instytucji kultury. Przełoży się to na konkretne oszczędności energetyczne, finansowe, a jednocześnie przyczyni do poprawy jakości powietrza. 

 

Wielopiętrowy budynek, a obok wykresy finansowe i hasło Fundusze Europejskie na kolejne projekty termomodernizacyjne

 

W trosce o środowisko i zdrowie mieszkańców

Wszyscy chcielibyśmy żyć w bezpiecznym dla zdrowia środowisku. I dlatego Unia Europejska od lat wspiera inwestycje mające na celu przejście na gospodarkę niskoemisyjną i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych. W dobie pandemii koronawirusa wyzwanie to jeszcze bardziej przybrało na sile. Dlatego część funduszy z inicjatywy REACT-EU będącej odpowiedzią Europy na skutki pandemii COVID-19 przeznaczone zostanie właśnie na działania z tego obszaru.

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest strategia Europejskiego Zielonego Ładu, zakładająca ograniczanie zmian klimatycznych i dbałość o środowisko, w którym żyjemy, a więc działania wpływające na zdrowie mieszkańców. Dlatego zdecydowaliśmy o przeznaczeniu 71,1 mln zł z dodatkowej puli środków w ramach programu regionalnego dla Mazowsza na  dofinansowanie 47 inwestycji termomodernizacyjnych – powiedział Wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

W kierunku efektywności energetycznej

Inwestycje zwiększające efektywność energetyczną budynków publicznych zrealizowane zostaną w gminach Mszczonów, Trojanów, Domanice, Stoczek, Sarnaki, Nasielsk, Czarnia, Ożarów Mazowiecki, Płońsk, Strzegowo czy na przykład Tarczyn. Pomocą finansową objęte zostaną projekty powiatów gostynińskiego, szydłowieckiego, płońskiego, grodziskiego oraz płockiego. Działania termomodernizacyjne przeprowadzone zostaną w budynkach szpitala psychiatrycznego w Gostyninie-Zalesiu, czy też Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. Remonty obejmą urząd Miasta i gminy w Łosicach, Łosicki Dom Kultury, budynek Pałacu w Sannikach, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, czy Dom Kultury ŚWIT na warszawskim Targówku. Prace termomodernizacyjne przeprowadzone zostaną w wielu szkołach, m.in. w Okuniewie, Kosowie Lackim, Mińsku Mazowieckim, czy Medycznej Szkole Policealnej nr 2 w Warszawie. Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na inwestycje w ośrodkach pomocy społecznej, jak również strażnicach ochotniczych straży pożarnych. Z pomocy finansowej skorzysta również sektor pozarządowy. Fundacja Garnizon Sztuki przeprowadzi modernizację energetyczną budynku teatru przy ul. Marii Konopnickiej 6 w Warszawie, natomiast Fundacja „Drabina Rozwoju” przeznaczy dofinansowanie na prace w Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce.

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną jest jednym z głównych obszarów wsparcia z programu regionalnego. Wartość unijnego dofinansowania na ten cel ze środków programu regionalnego przekroczyła już 1,7 mld zł – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą dofinansowanych projektów w konkursie z Działania 4.2 Efektywność energetyczna, typ projektów: Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, (nr RPMA.04.02.00-IP.01-14-104/20). Wsparcie 47 projektów z listy rezerwowej możliwe jest dzięki dodatkowej puli środków z inicjatywy REACT-EU, z której Mazowsze otrzymało ponad 112 mln zł na przeciwdziałanie negatywnym skutkom pandemii COVID-19.

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Unia Europejska wspiera zrównoważony rozwój Mazowsza. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przekroczyło już ponad 8,9 mld zł na realizację ponad 5,6 tys. projektów. Przed nami kolejne możliwości jakie przyniesie Program Regionalny: Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Szczegółowe informacje o możliwościach wsparcia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś