Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze europejskie pomogą w wymianie starych i nieefektywnych energetycznie pieców w kolejnych mazowieckich domach. Zarząd Województwa zdecydował o przeznaczeniu ponad 38,2 miliona złotych na dofinansowanie 37 projektów z listy rezerwowej. Pieniądze trafią głównie do samorządów, ale też spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

 

Przestarzałe piece, zwłaszcza węglowe, to jedna z przyczyn złego stanu powietrza. Skutki tego odczuwamy najbardziej w sezonie jesienno-zimowym. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu są dopłaty do wymiany nieefektywnych energetycznie urządzeń. Jest to możliwe również przy wsparciu europejskim z programu regionalnego. W tym tygodniu zwiększeniu uległa pula na dofinansowanie projektów złożonych w konkursie z tego zakresu.

 

Początkowo dofinansowanie w konkursie uzyskało tylko 9 projektów, ale dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego wsparcie trafi do kolejnych 37 beneficjentów. W sumie przyznana pomoc finansowa przekroczy 50,2 miliona złotych, co pozwoli na realizację 46 projektów w różnych częściach Mazowsza. Środki ułatwią prowadzenie działań przyjaznych dla środowiska, a jednocześnie sprzyjających dbaniu o zdrowie mieszkańców – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Do kogo trafi dofinansowanie?

Fundusze europejskie przeznaczone zostaną na wymianę urządzeń grzewczych na terenie gmin Sochaczew, Ostrów Mazowiecka, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Wiskitki, Raszyn, Leszno, czy Wołomin. Z wsparcia skorzystają mieszkańcy Sulejówka, Płońska, Węgrowa i Piastowa. Rozwiązania na rzecz czystszego powietrza wprowadzą gminy Stara Kornica, Chlewiska, Strzegowo, Orońsko, Sypniewo, Wieniawa, Puszcza Mariańska, Drobin, Jastrząb, a także powiat sochaczewski. Środki przeznaczone zostaną na wymianę starych kotłów na nowe wykorzystujące biomasę, gaz, ale też kotły olejowe i pompy ciepła. Podobne projekty zrealizowane zostaną na terenach gmin Stanisławów, Pokrzywnica, Sobolew, Szydłowo, Winnica, Łochów, Czarnia, Szelków, Platerów, Szczawin Kościelny, Liw, Załuski. Projekty zrealizują również spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z Małkini Górnej oraz Jabłonny.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową konkursu z Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – Poddziałanie 4.3.1 Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej, typ projektów: Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych. Konkurs ogłosiła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś