Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Kolejne parkingi „Parkuj i Jedź” powstaną w Nowym Dworze Mazowieckim, Żyrardowie, Zielonce, Jaktorowie i gminie Michałowice. Mieszkańcy podwarszawskich miejscowości otrzymają do dyspozycji ponad 960 miejsc postojowych. Pomogą w tym 24 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. 

Fundusze unijne z programu regionalnego wspierają walkę o czyste powietrze na Mazowszu. Jest tak dzięki budowie parkingów „Parkuj i Jedź”, ścieżek rowerowych, ale też zakupowi niskoemisyjnych autobusów. Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę parkingów wybranych do dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WOF). Nowy Dwór Mazowiecki, Żyrardów, Zielonka oraz Gminy Michałowice i Jaktorów zainwestują ponad 24 mln zł dofinansowania w utworzenie aż ośmiu parkingów „Parkuj i Jedź”.

To kolejne tak ważne rozstrzygnięcie dla mieszkańców Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. W pierwszym konkursie dofinansowaliśmy budowę 2,6 tys. miejsc parkingowych. Teraz fundusze unijne wesprą kolejne ponad 960 miejsc, które będą zachętą dla mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej. Mniej samochodów na ulicach to nie tylko mniejsze korki, ale przede wszystkim czystsze powietrze, z czego korzystamy wszyscy – powiedział Wiesław Raboszuk Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.

Samorządy przeznaczą fundusze na inwestycje w parkingi w pobliżu ważnych miejsc komunikacyjnych, na przykład przystanków PKP i PKS. Dzięki temu łatwiej będzie przesiąść się do pociągu lub autobusu na przykład podczas drogi do pracy czy szkoły. Każdy z projektów zakłada miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, a także rowerzystów. W Nowym Dworze Mazowieckim powstaną dwa parkingi. Gmina Michałowice utworzy nowe miejsca postojowe w sąsiedztwie przystanku kolejowego WKD Reguły i Urzędzie Gminy. Mieszkańcy Żyrardowa i okolic skorzystają z parkingów przy ulicy Kolejowej i Pl. Piłsudskiego. Łatwiejsza dostępność do miejsc parkingowych będzie również w pobliżu stacji kolejowych w Zielonce i Jaktorowie. Na wykonanie prac samorządy mają czas do połowy 2020 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z listą rankingową dofinansowanych projektów w ramach Działania 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałania 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT, Typu projektów: Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej –„Parkingi Parkuj i Jedź’’.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to inicjatywa, która pozwala na wyjście poza sztywne granice administracyjne jednostek samorządu terytorialnego, umożliwiając realizowanie przez m.st. Warszawę oraz 39 podwarszawskich gmin wspólnych przedsięwzięć finansowanych z funduszy unijnych. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego realizowane są m.in. projekty edukacyjne, budowane drogi rowerowe oraz parkingi P+R, a także tworzone miejsca opieki dla dzieci do lat 3. Projekty wynikają ze Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014-2020. Więcej informacji na www.omw.um.warszawa.pl.

O RPO WM

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś