Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Redukcja emisji dwutlenku węgla, niższe koszty energii, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a także poprawa estetyki budynków to główne cele działań z zakresu termomodernizacji. Pomagają w tym fundusze europejskie z programu regionalnego na lata 2014-2020. Zarząd Województwa Mazowieckiego zwiększył pulę środków dostępnych w ramach konkursu i dzięki temu dofinansowanie uzyska 27 projektów z listy rezerwowej. Ich wsparcie wyniesie 39,4 mln zł. Mamy też dobrą wiadomość dla rowerzystów z podwarszawskich miejscowości. Blisko 19,4 mln zł z UE dla Gminy Michałowice pozwoli na budowę ponad 11 km ścieżek rowerowych.

Unia Europejska wspiera i promuje inicjatywy związane z ekologią i ochroną środowiska. Zmiana klimatu degraduje środowisko, negatywnie wpływa na życie obywateli, na gospodarkę i na przyszłość naszej planety. Dlatego Unia Europejska realizuje strategię zrównoważonego rozwoju gospodarczego – Europejski Zielony Ład, którego celem jest osiągnięcie przez Europę do 2050 r. neutralności klimatycznej.

Marszałek Adam Struzik zauważa, że realizując takie projekty inwestujemy w przyszłość. Ten konkurs idealnie wpisuje się w prowadzoną przez nas politykę proekologiczną i w realizowany przez nasz samorząd Program Ochrony Powietrza na Mazowszu. Jeśli chcemy żyć w przyjaznym środowisku i oddychać czystym powietrzem, musimy działać. Warto mieć na uwadze, że troska o nie zaczyna się w domu, dlatego od lat wspieramy projekty związane z termomodernizacją, wymianą pieców, instalacją kolektorów słonecznych czy budową ścieżek rowerowych. Wiemy bowiem, że to, czego dokonamy dziś na pewno z korzyścią odbije się na przyszłych pokoleniach.

 

Fundusze Europejskie pomagają chronić środowisko

 

Inwestycje w ekologię możliwe są między innymi dzięki wsparciu funduszy europejskich. W ramach ogłoszonych konkursów realizowanych jest ponad 150 projektów z zakresu termomodernizacji. Efekty wielu z nich są już widoczne, jak na przykład w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Dworze Mazowieckim czy w budynku Urzędu Gminy Wąsewo.

Tylko w ciągu ostatnich kilku lat europejskie wsparcie gospodarki niskoemisyjnej przekroczyło 1,5 mld zł z programu regionalnego dla Mazowsza. Dzięki temu realizowane są  zarówno projekty termomodernizacyjne, jak i inwestycje z zakresu ścieżek rowerowych, budowy parkingów „Parkuj i Jedź”, zakupu niskoemisyjnych autobusów, czy instalacje odnawialnych źródeł energii. Tylko na działania z zakresu termomodernizacji beneficjenci pozyskali już ponad 360 mln zł  – podkreśla Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych

 

27 nowych inwestycji termomodernizacyjnych

Lista dofinansowanych projektów w ramach konkursu zwiększyła się o 27 inwestycji,  co daje w sumie 36 projektów ze wsparciem w wysokości ponad 56 mln zł. Gmina Wierzbica wykorzysta przyznane fundusze na termomodernizację budynku przedszkola i żłobka, modernizacji doczeka się szpital w Płońsku, a także budynki użyteczności publicznej w Gminie Przasnysz. Kolejne projekty dotyczą termomodernizacji szkół podstawowych w Klembowie i Starym Kraszewie, Szkoły Podstawowej w miejscowości Młynarze oraz budynku Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie.

Realizacja wszystkich inwestycji przyczyni się do większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. ­– Efekty odczujemy wszyscy, bo tego typu inwestycje to nie tylko redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, to także oszczędności w budżetach samorządów, dzięki mniejszym kosztom utrzymania budynków i zużyciem energii.

 

Pełną listą rankingową dofinansowanych projektów można znaleźć na stronie: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/4-2-efektywnosc-energetyczna-typ-projektow-termomodernizacja-budynkow-uzytecznosci-publicznej-nr-rpma-04-02-00-ip-01-14-104-20/

 

 

Prawie 19,4 mln zł dla Gminy Michałowice

Kolejne działania proekologiczne, które wspierają Fundusze Europejskie to budowa i rozbudowa tras rowerowych wraz z niezbędną infrastrukturą. Zachęcając mieszkańców do częstszego korzystania z rowerów, zmniejszamy liczbę pojazdów emitujących szkodliwe związki i dzięki temu możemy oddychać lepszym powietrzem. A to korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Na mapie Mazowsza pojawiło się ponad 500 km nowych lub przebudowywanych ścieżek rowerowych.

Gmina Michałowice zrealizuje projekt w partnerstwie z gminami: Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn, Gminą Miastem Pruszków oraz Miastem Żyrardów. Przyznane dofinansowanie pomoże w budowie ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych o łącznej długości 11,31 km, w tym 8,4 km ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Będzie to nowe oświetlenie ścieżek oraz ciągów pieszo rowerowych, budowa chodników, kanalizacji drenażowo – deszczowej, kładki pieszo-rowerowej, budowa punktów samoobsługi serwisowej, a także punktów odpoczynku, separatorów, podpórek oraz montaż stojaków rowerowych.

W ramach projektu powstanie 14 połączeń z istniejącymi ścieżkami rowerowymi na terenie gmin partnerskich oraz 2 połączenia graniczne. Sieć tras rowerowych połączy 13 przystanków autobusowych oraz jeden zintegrowany węzeł przesiadkowy w Gminie Brwinów, w miejscowości Otrębusy.

 

Tytuł projektu: Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza w gminach południowo-zachodniej części Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego poprzez budowę Zintegrowanego Systemu Tras Rowerowych – Etap III

Beneficjent: Gmina Michałowice

Całkowita wartość projektu: 24 235 884,29 zł

Kwota dofinansowania: 19 388 013,83 zł

Działanie: 4.3 Redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza, Poddziałanie 4.3.2 Mobilność miejska w ramach ZIT

 

Więcej informacji o wynikach naboru znajduje się na: https://www.funduszedlamazowsza.eu/nabory-wnioskow/rpma-04-03-02-ip-01-14-107-20-2/

 

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś