Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Dzięki środkom europejskim z programu regionalnego na lata 2014-2020 zwiększyła się liczba kilometrów nowych oraz przebudowanych ścieżek rowerowych. Rowerowe Mazowsze to nie tylko hasło – to efekt zrealizowanych projektów przez mazowieckich beneficjentów. Rower jest ekologiczny, nie generuje spalin i hałasu. Gdy zostawiamy samochód w domu i przesiadamy się na rower, dbamy o klimat, który jest tak bardzo zanieczyszczony, że woła o pomoc. Chcemy pokazać, jak fundusze europejskie wspierają ekologiczne projekty.

 

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie dla klimatu. Obok jest zdjęcie przedstawiające ścieżkę rowerową na szarym tle i narysowanym rowerem.

 

Za ponad trzy miesiące, w czerwcu, będziemy obchodzić kolejny raz Światowy Dzień Roweru. Już teraz zachęcamy do poznawania pięknego Mazowsza z perspektywy jednośladu. Pomoże rozbudowana sieć tras rowerowych – od Puszczy Kozienickiej po Płock i Kurpie.  A w samej Warszawie ścieżki rowerowe liczą już ponad 700 km tras.

Fundusze Europejskie pomagają chronić klimat

Nie da się ukryć, że pieniądze europejskie wspierają działania proekologiczne, pomagają m.in.: w rozbudowie ścieżek i infrastruktury rowerowej na Mazowszu.  Dodatkowo, zwiększają udział transportu rowerowego w całej komunikacji, a to wpływa m.in.: na poprawę jakości powietrza, zmniejszenie liczby wypadków drogowych, a także na zwiększenie aktywności fizycznej społeczeństwa. Zachęcając ludzi do częstszego korzystania z rowerów, zmniejszamy liczbę pojazdów emitujących szkodliwe związki i dzięki temu możemy oddychać lepszym powietrzem, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Wyzwaniem dla Polski i dla każdego regionu jest realizacja właściwych działań związanych ze zmianą klimatu. W każdym kraju mieszkańcy zmagają się z powodziami, suszami, huraganami, ekstremalnymi upałami, dlatego niezbędne jest wdrażanie systemów zarządzania kryzysowego, właściwe przygotowanie służb ratowniczych, inwestycje w małą retencję czy wspieranie ekologicznych środków transportu, jakim niewątpliwie jest rower – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Przykłady projektów

  • Miliony złotych z funduszy europejskich na budowę i modernizację aż 20 tras rowerowych wykorzystało Miasto Stołeczne Warszawa. To ponad 70 km ścieżek np. wzdłuż ul. Radzymińskiej, na odcinku pomiędzy ul. Poligonową a ul. Fieldorfa, pomiędzy rondem „Radosława” a placem Zawiszy czy odcinek od ul. Wawelskiej do ul. Racławickiej. Projekt był odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i idealnie wpisał się w ochronę środowiska.
  • Z wybudowanych nowych ścieżek rowerowych korzystają również mieszkańcy Wyszkowa. Gmina zrealizowała projekt, który wpłynął na rozwój transportu zarówno publicznego, jak i indywidualnego, jakim jest jazda na rowerze. Jednośladem można np. przejechać przez most nad rzeką Bug. W ramach inwestycji udało się na terenie Wyszkowa zakupić wiaty/stojaki rowerowe.
  • Kolejny projekt został zrealizowany w Pomiechówku. Fundusze europejskie wsparły budowę blisko 25 km ścieżek rowerowych. Trasa połączyła miejscowości gminy z centralnym punktem w Pomiechówku. Dodatkowo przy dworcu kolejowym powstał parking rowerowy typu „Bike & Ride”. Realizacja  tej inwestycji usprawniła mieszkańcom dojazd, nie tylko do Warszawy, ale także do sąsiadujących gmin. Miłośnicy jednośladów mogą przemieszczać się bezpiecznie, podziwiając przy okazji cenne przyrodniczo obszary nad Wkrą.
  • Sieci dróg rowerowych rozwijają się także na terenie gmin Ożarów Mazowiecki, Leszno i Stare Babice.
  • Dzięki funduszom europejskim znacząco zmieniła się infrastruktura drogowa w Płońsku. Jedna z najważniejszych inwestycji miasta dotyczyła m.in. budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze nr 3021w Płońsk-Raciąż na odcinku Płońsk-Arcelin oraz w ulicach Kopernika i Młodzieżowej. Dodatkowo projekt obejmował budowę brakujących odcinków ścieżek rowerowych od osiedla Poświętne pod trasą ekspresową S7, mostem w ciągu ulicy Żołnierzy Wyklętych, na odcinku od ulicy Kopernika do obwodnicy zachodniej – ul. Św. Jana Pawła II. W ramach projektu nad rzeką Płonką powstały 4 kładki rowerowe. Wszystkie ścieżki są oświetlone. Na terenie miasta funkcjonuje 50 stojaków na rowery.

Nowe trasy rowerowe, które powstały w Polsce i na Mazowszu w ostatnich latach, dzięki środkom europejskim sprawiły, że turystyka rowerowa stała się bardzo popularna, bezpieczna, ekologiczna i dostępna dla ludzi w każdym wieku.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś