Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

W nim nowa porcja informacji o Funduszach Europejskich – o dotychczasowych sukcesach i planach na przyszłość. Dobiega końca realizacja inwestycji dofinansowanych ze środków europejskich na lata 2014-2020, których wsparcie przekracza już 8,5 mld zł. Kwota ta przekłada się na tysiące projektów wpływających na jakość naszego życia. Wystartowały pierwsze konkursy o dofinansowanie z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Otwiera to możliwości pozyskania wsparcia kolejnych inwestycji na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu.

 

 

 

W numerze m.in.:

 

Kolejne pracowite lata przed nami

Efekty korzystania przez 19 lat z możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie, są imponujące. To zasługa beneficjentów, którzy przeszli długą drogę. Dziś są odważniejsze w proponowanych formach wsparcia, bardziej kompleksowo odpowiadają na problemy społeczne, rynku pracy i edukacji. Mówią o tym: Elżbieta Szymanik – zastępca dyrektora ds. EFS, Katarzyna Kieszek – p.o. kierownika Wydziału Wdrażania Projektów EFS 1, Dorota Czejarek – zastępca kierownika Wydziału Wdrażania Projektów EFS 2, Emilia Kroczek-Rydzewska – zastępca kierownika Wydziału Koordynacji EFS. O doświadczeniach z lat 2014-2020 i planach na perspektywę 2021-2027 na stronie 4.

 

Kompetencje Twoim orężem

Trwa Europejski Rok Umiejętności (ERU). Komisja Europejska chce w ten sposób podkreślić, jak duże znaczenie ma dopasowanie systemu kształcenia do potrzeb współczesnego rynku pracy. Zapytaliśmy rektorów warszawskich szkół wyższych, jak reagują na dynamiczne zmiany na rynku pracy w ostatnich latach. O nowych wyzwaniach mówią nam: prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego i prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Czytaj na stronie 8.

 

Nowa perspektywa, nowe możliwości – konferencje regionalne

We wrześniu w ramach programu FEM 2021-2027 zaplanowano cykl konferencji regionalnych, które mają na celu zaprezentowanie nowych perspektyw i możliwości rozwoju subregionów z Funduszami Europejskimi. Wezmą w nich udział przedstawiciele Zarządu Województwa, Dyrekcji Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Beneficjentów – jednostek samorządu terytorialnego (JST), przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych (NGO). W czasie konferencji ich uczestnicy dowiedzą się m.in. o aktualnych naborach w ramach FEM 2021-2027. Kiedy i gdzie? Więcej na stronie 17.

 

 Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Jakie prawa posiadasz jako obywatel Unii Europejskiej? Czy wiesz, gdzie są zapisane wszystkie Twoje prawa osobiste, obywatelskie, polityczne, gospodarcze i społeczne?  Otóż wszystko to gwarantuje Ci Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Czytaj na stronie 22.

 

Projekty dla uczniów, szkół i regionu

„Zawodowcy na start-bis” kompleksowo odpowiada na potrzeby szkół branżowych. Nie tylko wzmacnia kompetencje uczniów. Podnosi też kwalifikacje kadry nauczycielskiej. Dzięki takim projektom w młodych ludziach rodzi się prawdziwa pasja do zawodu. A z każdym warsztatem czy kursem rośnie ich wiara we własne talenty i umiejętności. Realizując „Zawodowców”, zobaczyliśmy, jaką nieocenioną wartość mają inwestycje w szkolnictwo zawodowe – potwierdzają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Więcej o projekcie przeczytasz na stronie 23.

 

Sochaczew – harmonia natury i historii

Do miejscowości, które znów cieszą się i korzystają z uroków sąsiedztwa rzeki, dołączył Sochaczew. Miasto przeszło przemianę, zyskując nowy teren rekreacyjny i nową wizytówkę – całkowicie odmienione oblicze. Bulwary nad Bzurą stały się nie tylko popularnym miejscem spacerowym, ale też  sceną dla wielu imprez kulturalnych. O tym niecodziennym projekcie przebudowy na stronie 26.

 

Rower ze sztuczną inteligencją

Nie dość, że elektryczny, to jeszcze inteligentny. Nie tylko pomaga w pedałowaniu, ale też dostosuje prędkość jazdy i bezpiecznie wyhamuje przed przeszkodami. Czy przyszłość należy do inteligentnych rowerów elektrycznych? Jeśli tak, nowa era zaczyna się w Przasnyszu. Działająca w tym mieście spółka Engineo zaprojektowała i zbudowała rower, w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji. O „myślącym” rowerze na stronie 31.

 

Od centrum naukowego do rewolucji w edukacji

Jak przenieść to, co udaje się w Centrum Nauki Kopernik, do szkół i uczynić z tego codzienne doświadczenie uczniów oraz nauczycieli? CNK w Warszawie rewolucjonizuje metody nauczania! Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) to jego nowa inicjatywa, która ma zmienić sposób prowadzenia lekcji i wprowadzić nowoczesny system edukacji. To więcej niż projekt – to idea, by doświadczenia i sukcesy Centrum wzbogaciły codzienne życie uczniów i nauczycieli w szkołach. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę 34.

 

Walka z otyłością dzieci

Statystyki są niepokojące. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Już co piąte ma nadwagę. W regionie mazowieckim dzieci z nadwagą lub otyłością stanowią 31 proc. swojej grupy rówieśniczej. Przeciwdziałać tej alarmującej tendencji ma projekt „Otyłość wśród dzieci” realizowany w Zakładzie Rehabilitacji i Fizykoterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – o szczegółach na stronie 38.

 

Na koniec pozostało jeszcze zaproszenie – Zostań Partnerem 13. Forum Rozwoju Mazowsza! Zachęcamy do współtworzenia tego największego wydarzenia poświęconego Funduszom Europejskim w regionie. Tegoroczna edycja odbędzie się 14-15 listopada. Jesteśmy otwarci na beneficjentów funduszy unijnych, ekspertów i mieszkańców Mazowsza, którzy chcą podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Forum to idealne miejsce do wymiany wiedzy i inspiracji. Widzimy się w listopadzie! O szczegółach na stronie 43.

 

Wydawana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych publikacja jest dostępna również w wersji elektronicznej na stronie www.funduszenamazowszu.eu

Magazyn do pobrania:

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś