Nasze serwisy
W nim nowa porcja informacji o Funduszach Europejskich – o dotychczasowych sukcesach i planach na przyszłość. Dobiega końca realizacja inwestycji dofinansowanych ze środków europejskich na lata 2014-2020, których wsparcie przekracza już 8,5 mld zł. Kwota ta przekłada się na tysiące projektów wpływających na jakość naszego życia. Wystartowały pierwsze konkursy o dofinansowanie z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Otwiera to możliwości pozyskania wsparcia kolejnych inwestycji na rzecz zrównoważonego rozwoju regionu.
W numerze m.in.:
Kolejne pracowite lata przed nami
Efekty korzystania przez 19 lat z możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie, są imponujące. To zasługa beneficjentów, którzy przeszli długą drogę. Dziś są odważniejsze w proponowanych formach wsparcia, bardziej kompleksowo odpowiadają na problemy społeczne, rynku pracy i edukacji. Mówią o tym: Elżbieta Szymanik – zastępca dyrektora ds. EFS, Katarzyna Kieszek – p.o. kierownika Wydziału Wdrażania Projektów EFS 1, Dorota Czejarek – zastępca kierownika Wydziału Wdrażania Projektów EFS 2, Emilia Kroczek-Rydzewska – zastępca kierownika Wydziału Koordynacji EFS. O doświadczeniach z lat 2014-2020 i planach na perspektywę 2021-2027 na stronie 4.
Kompetencje Twoim orężem
Trwa Europejski Rok Umiejętności (ERU). Komisja Europejska chce w ten sposób podkreślić, jak duże znaczenie ma dopasowanie systemu kształcenia do potrzeb współczesnego rynku pracy. Zapytaliśmy rektorów warszawskich szkół wyższych, jak reagują na dynamiczne zmiany na rynku pracy w ostatnich latach. O nowych wyzwaniach mówią nam: prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba, rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego i prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Czytaj na stronie 8.
Nowa perspektywa, nowe możliwości – konferencje regionalne
We wrześniu w ramach programu FEM 2021-2027 zaplanowano cykl konferencji regionalnych, które mają na celu zaprezentowanie nowych perspektyw i możliwości rozwoju subregionów z Funduszami Europejskimi. Wezmą w nich udział przedstawiciele Zarządu Województwa, Dyrekcji Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Beneficjentów – jednostek samorządu terytorialnego (JST), przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych (NGO). W czasie konferencji ich uczestnicy dowiedzą się m.in. o aktualnych naborach w ramach FEM 2021-2027. Kiedy i gdzie? Więcej na stronie 17.
Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej
Jakie prawa posiadasz jako obywatel Unii Europejskiej? Czy wiesz, gdzie są zapisane wszystkie Twoje prawa osobiste, obywatelskie, polityczne, gospodarcze i społeczne? Otóż wszystko to gwarantuje Ci Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Czytaj na stronie 22.
Projekty dla uczniów, szkół i regionu
„Zawodowcy na start-bis” kompleksowo odpowiada na potrzeby szkół branżowych. Nie tylko wzmacnia kompetencje uczniów. Podnosi też kwalifikacje kadry nauczycielskiej. Dzięki takim projektom w młodych ludziach rodzi się prawdziwa pasja do zawodu. A z każdym warsztatem czy kursem rośnie ich wiara we własne talenty i umiejętności. Realizując „Zawodowców”, zobaczyliśmy, jaką nieocenioną wartość mają inwestycje w szkolnictwo zawodowe – potwierdzają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Więcej o projekcie przeczytasz na stronie 23.
Sochaczew – harmonia natury i historii
Do miejscowości, które znów cieszą się i korzystają z uroków sąsiedztwa rzeki, dołączył Sochaczew. Miasto przeszło przemianę, zyskując nowy teren rekreacyjny i nową wizytówkę – całkowicie odmienione oblicze. Bulwary nad Bzurą stały się nie tylko popularnym miejscem spacerowym, ale też sceną dla wielu imprez kulturalnych. O tym niecodziennym projekcie przebudowy na stronie 26.
Rower ze sztuczną inteligencją
Nie dość, że elektryczny, to jeszcze inteligentny. Nie tylko pomaga w pedałowaniu, ale też dostosuje prędkość jazdy i bezpiecznie wyhamuje przed przeszkodami. Czy przyszłość należy do inteligentnych rowerów elektrycznych? Jeśli tak, nowa era zaczyna się w Przasnyszu. Działająca w tym mieście spółka Engineo zaprojektowała i zbudowała rower, w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji. O „myślącym” rowerze na stronie 31.
Od centrum naukowego do rewolucji w edukacji
Jak przenieść to, co udaje się w Centrum Nauki Kopernik, do szkół i uczynić z tego codzienne doświadczenie uczniów oraz nauczycieli? CNK w Warszawie rewolucjonizuje metody nauczania! Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) to jego nowa inicjatywa, która ma zmienić sposób prowadzenia lekcji i wprowadzić nowoczesny system edukacji. To więcej niż projekt – to idea, by doświadczenia i sukcesy Centrum wzbogaciły codzienne życie uczniów i nauczycieli w szkołach. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę 34.
Walka z otyłością dzieci
Statystyki są niepokojące. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Już co piąte ma nadwagę. W regionie mazowieckim dzieci z nadwagą lub otyłością stanowią 31 proc. swojej grupy rówieśniczej. Przeciwdziałać tej alarmującej tendencji ma projekt „Otyłość wśród dzieci” realizowany w Zakładzie Rehabilitacji i Fizykoterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – o szczegółach na stronie 38.
Na koniec pozostało jeszcze zaproszenie – Zostań Partnerem 13. Forum Rozwoju Mazowsza! Zachęcamy do współtworzenia tego największego wydarzenia poświęconego Funduszom Europejskim w regionie. Tegoroczna edycja odbędzie się 14-15 listopada. Jesteśmy otwarci na beneficjentów funduszy unijnych, ekspertów i mieszkańców Mazowsza, którzy chcą podzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Forum to idealne miejsce do wymiany wiedzy i inspiracji. Widzimy się w listopadzie! O szczegółach na stronie 43.
Wydawana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych publikacja jest dostępna również w wersji elektronicznej na stronie www.funduszenamazowszu.eu
Magazyn do pobrania: