Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Nowe drogi i obwodnice miast, nowoczesny i ekologiczny transport, konkurencyjne przedsiębiorstwa, wyremontowane szpitale z najnowszym sprzętem do leczenia i ratowania zdrowia mieszkańców, odnowione zabytki, rewitalizacja przestrzeni publicznych, kilometry tras rowerowych. A to nie wszystko! Nowoczesne placówki edukacyjne i instytucje kultury, wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, doposażenie szkół w sprzęt komputerowy i pomoce dydaktyczne oraz tak ważny rozwój usług społecznych i rynku pracy. Warto być już 19 lat członkiem Unii Europejskiej i korzystać z Funduszy Europejskich.

 

 

 

 Grafika przedstawia napis 19 lat w Unii Europejskiej. Fundusze Europejskie tworzą naszą przyszłość. Widać zarys kontynentu europejskiego i skrót UE składający się ze zdjęć zrealizowanych inwestycji.

 

Trochę historii

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Razem z nami do unijnej wspólnoty zostały też przyjęte Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej. Efektem tego historycznego wydarzenia jest największy w dziejach Polski awans cywilizacyjny, co przyspieszyło proces zmian inwestycyjnych, infrastrukturalnych i społecznych.

 

Doskonale pamiętam 1 maja 2004 r. Był to dzień, na który bardzo czekaliśmy. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej przed naszym krajem otworzyły się zupełnie nowe możliwości. Poczucie wspólnoty,  fundusze europejskie, nowe przestrzenie współpracy. Tych 19 lat to czas ogromnych zmian, które widać w każdym zakątku naszego regionu. Nowe drogi, chodniki, szkoły, przedszkola, boiska. Fundusze dla rolników, przedsiębiorców, środki na założenie i rozwijanie własnej działalności, szkolenia.  Dziś nam wszystkim wydaje się oczywistym, że Polska jest członkiem wielkiej europejskiej rodziny – podkreśla marszałek Adam StruzikWłaśnie rozpoczęliśmy nową perspektywę i ogłosiliśmy pierwsze konkursy na dofinansowanie ze środków unijnych. Wspominając nasze pierwsze kroki w Unii Europejskiej, zachęcam do aktywnego korzystania z tego wsparcia.

 

Fundusze Europejskie dla każdego

We wszystkich regionach zrealizowano setki inwestycji, których wspólnym celem była poprawa jakości życia mieszkańców, ochrona środowiska naturalnego, rozwój przedsiębiorczości, zadbanie o edukację dzieci i młodzieży, a także dofinansowanie służby zdrowia i pomoc osobom wykluczonym społecznie, bezrobotnym oraz osobom z niepełnosprawnościami. Z dofinansowania z Unii Europejskiej skorzystały m.in. samorządy, przedsiębiorcy, instytucje kultury, uczelnie i instytuty badawcze, a także organizacje pozarządowe.

 

19 lat obecności Polski w Unii Europejskiej wykorzystaliśmy bardzo dobrze. Mazowsze, korzystając ze środków europejskich rozwinęło się i dzisiaj trudno nie zauważyć tych efektów w każdym mieście, powiecie i gminie. Z nowej infrastruktury jak np. drogi, ścieżki rowerowe, nowocześnie wyposażone szpitale korzystają wszyscy mieszkańcy regionu. Korzystamy także z szeregu usług m.in. społecznych, opiekuńczych i cyfrowych. Na pomoc z Unii Europejskiej możemy także liczyć w kryzysowych sytuacjach. Pokazała to pandemia COVID-19, a teraz trwająca wojna na Ukrainiepodkreśla Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

 

Fundusze europejskie dały możliwość realizacji ważnych inwestycji takich, jak:

 • budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego w Polsce – Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica
 • budowa interdyscyplinarnej przestrzeni kompleksowo wyposażonej do przeprowadzania badań naukowych – Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego
 • budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego ułatwiającej codzienne życie mieszkańcom Grodziska i okolic
 • wsparcie budowy pierwszego w Polsce szpitala dla dzieci po ciężkich urazach mózgu Kliniki Budzik
 • budowa Mazowieckiego Centrum Badawczo-Rozwojowe Diagnostyki Matki i Dziecka
 • rewitalizacja Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowieprzyciągający turystów z całej Polski
 • modernizacja i renowacja zabytkowego skansenu na terenie Muzeum Wsi Radomskiej
 • budowa nowego lotniska w Modlinie, z którego już skorzystało ponad 20 milionów pasażerów
 • budowa bulwarów wiślanych w Płocku

 

Co zyskaliśmy?

 Bez Funduszy Europejskich nie mielibyśmy na Mazowszu ponad 200 km nowych dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, nowoczesnego i ekologicznego transportu publicznego, wielu tras rowerowych, szlaków kajakowych, odrestaurowanych zabytków czy nowoczesnych budynków użyteczności publicznej. Obecność w Unii Europejskiej zmieniła mentalność mieszkańców Polski i Mazowsza i miała wpływ na rozwój gospodarczy. Ważne jest również to, że w codziennym życiu kierujemy się wartościami europejskimi takimi jak równość, godność człowieka, wolność. Natomiast podczas realizacji projektów, beneficjenci spełniają główne cele polityki UE – np.

 • poprzez osiąganie zrównoważonego rozwoju województwa mazowieckiego;
 • ochronę i poprawę jakości środowiska
 • wspieranie postępu naukowo-technicznego
 • zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji

 

Warto też przypomnieć, że dzięki wspólnocie możemy podróżować po krajach europejskich bez ograniczeń, zamieszkać i pracować w dowolnym miejscu, a także kupić nieruchomości. Przed rokiem 2004 nie mieliśmy takich możliwości. Dzisiaj jesteśmy równoprawnymi obywatelami Unii Europejskiej. Fundusze Europejskie łączą i integrują, pomagają i rozwijają, uczą i bawią. Fundusze Europejskie tworzą naszą przyszłość na każdym etapie życia.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś