Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Komisja Europejska potrzebuje doświadczonych ekspertów, w tym z Polski, do oceny wniosków projektowych w programie Horyzont Europa. Starając się o status unijnego eksperta, warto skorzystać z pomocy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK) w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Każdego roku do Komisji Europejskiej (KE) wpływają tysiące wniosków projektowych dotyczących dofinansowania z największego programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont Europa.

– Program Horyzont Europa dysponuje rekordowym budżetem w wysokości 95,5 miliarda euro na lata 2021-2027 i do jego wykorzystania Komisja Europejska potrzebuje ekspertów oceniających wnioski. Wiem z doświadczenia, że w Polsce nie brakuje dobrze przygotowanych, specjalizujących się w rozmaitych obszarach osób, które z powodzeniem mogą sprostać obowiązkom związanym z tą rolą. Nie trzeba się obawiać procesu rejestracji – chętnie wyjaśnimy, co należy zrobić – mówi dr Jacek Orzeł, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE działający w strukturach NCBR oferuje bezpłatną pomoc osobom posiadającym wysoki poziom wiedzy specjalistycznej, które ubiegają się o status unijnego eksperta.

– Zaangażowanie w charakterze eksperta pozwala na dostęp do projektów najlepszych zespołów. Udział w panelach oceniających wnioski to także możliwość śledzenia na bieżąco postępu technologicznego w konkretnej dziedzinie. Innym atutem związanym z rolą eksperta jest poszerzanie sieci kontaktów – nawiązywanie relacji z innymi przedsiębiorcami, naukowcami i instytucjami, co może prowadzić do przyszłych partnerstw projektowych lub biznesowych – wylicza korzyści Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor KPK.

Komisja Europejska, uwzględniając kryterium geograficzne, dąży do tego, aby pula ekspertów była zróżnicowana pod względem płci i narodowości, dlatego wybiera procentowo więcej ekspertów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Jednak w bazie Komisji Europejskiej Polaków jest wciąż relatywnie mniej w porównaniu z innymi narodowościami, takimi jak Włosi, Hiszpanie czy Francuzi.

Pierwszy krok: rejestracja w unijnej bazie

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił jako unijni eksperci, powinny zarejestrować się w bazie tworzonej za pośrednictwem portalu Komisji Europejskiej Funding & Tender Opportunities. Rejestracja nie oznacza automatycznie podpisania kontraktu eksperckiego, ale daje szansę na bycie zauważonym przez urzędników KE.

– Od rejestracji do pierwszego kontaktu może minąć kilka miesięcy, dlatego warto rozpocząć ten proces jak najszybciej. Obecnie w bazie KE zarejestrowanych jest ponad 9400 ekspertów z Polski, spośród których Komisja wybrała do współpracy około 26 procent. Praktyka pokazuje, że im więcej ekspertów z danego państwa znajduje się w bazie, tym więcej osób z tego kraju ma szanse na zdobycie unijnego kontraktu – komentuje dr Monika Ryndzionek, koordynatorka kampanii „Zostań Ekspertem Horyzontu Europa” prowadzonej przez KPK.

Im więcej ekspertów, tym lepsze wnioski o unijne granty

Horyzont Europa to szansa na wielomilionowe granty dla naukowców, administracji publicznej czy organizacji pozarządowych. Program posiada bezprecedensową ofertę dla przedsiębiorstw ze wszystkich branż. Stwarza szansę współpracy z zagranicznymi partnerami oraz możliwość wejścia na rynki zagraniczne.

– Liczba wniosków o dofinansowanie z programu Horyzont Europa, składanych przez krajowe instytucje, jest wciąż relatywnie mała. Polska, pomimo wielu sukcesów w pozyskiwaniu tych prestiżowych grantów, znajduje się daleko za Niemcami, Francją czy Hiszpanią. Udział ekspercki w ocenie projektów daje doświadczenie i wiedzę niezbędną do przygotowywania własnych projektów, a tym samym zwiększenia udziału polskich podmiotów w Horyzoncie Europa – dodaje dyrektor Magdalena Bem-Andrzejewska.

Jak zapewnia Krajowy Punkt Kontaktowy w NCBR, praca jako ekspert oceniający wnioski o dofinansowanie daje możliwość poznania niuansów procesu tworzenia i oceny projektów, niedostępnych dla osób z zewnątrz. Istotny jest także motyw wynagrodzenia. KE oferuje stałą stawkę godzinową oraz pokrycie kosztów wyjazdów i diet.

Krajowy Punkt Kontaktowy zaprasza 17 października 2023 r. na konferencję „Dlaczego warto być ekspertem Komisji Europejskiej?”. Odbędzie się ona stacjonarnie – w Warszawie w hotelu Radisson Sobieski. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie: https://www.kpk.gov.pl/wydarzenia/konferencja-dlaczego-warto-byc-ekspertem-komisji-europejskiej

 

Kontakt dla dziennikarzy zamierzających wziąć udział w konferencji „Dlaczego warto być ekspertem Komisji Europejskiej?”:

dr Monika Ryndzionek, Koordynatorka Kampanii
tel. +48 728 516 884
Monika.Ryndzionek@ncbr.gov.pl

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś