Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Co zrobić, aby zmniejszyć zużycie energii w miastach, a jednocześnie zapewnić jej wysoką jakość i pewność dostaw do każdego domu, biura czy urzędu? O tym rozmawiali podczas 7. Forum Rozwoju Mazowsza dr hab. inż. Piotr Biczel z Politechniki Warszawskiej, Juan Davi Ferrer Prezes European Green Technology Alliance (EGTA), Antonina Kaniszewska Kierownik Działu Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz Marcin Hulak Prezes Level Eco, Centrum Zarządzania Energią. Rozmowę poprowadził Bartosz Dubiński Prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej. 

Analiza sytuacji to podstawa. Bez tego trudno wyznaczyć cele, zaplanować działania, które pozwolą na ich realizację, a następnie monitorować efekty. Dotyczy to również zarządzania energią w miastach. Wszystko po to, aby zwiększać efektywność energetyczną, ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, ale też generować realne oszczędności finansowe. Przykład? – Jeden procent oszczędności energii w liniach średniego napięcia daje w ciągu godziny takie oszczędności energii jak odbiorca indywidualny zużywa w domu przez dwa do trzech miesięcy. Dlatego jest taka walka o to, żeby energia gdzieś nie popłynęła, żeby nie było mocy biernej, żeby można było skrócić linie. Każdy ten procent to duże ilości energii do zaoszczędzenia, a w konsekwencji niewyemitowane pyły, CO2 i inne zanieczyszczenia – powiedział dr hab. Piotr Biczel z Politechniki Warszawskiej.

Zarządzanie energią zaczyna się więc od zbierania danych, których analiza pozwala zaplanować działania zarówno inwestycyjne, jak i bezkosztowe… Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na www.forumrozwojumazowsza.eu .

Jak fundusze unijne wspierają zarządzanie energią?

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W zwiększenie efektywności energetycznej zainwestowane zostanie ponad 600 mln zł. Są to fundusze na odnawialne źródła energii, ale też termomodernizację budynków, budowę lub przebudowę jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji, sieci ciepłownicze i chłodnicze, czy wymianę źródeł ciepła. Do 31 marca (termin wydłużony) trwa konkurs o dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w subregionach. Jego pula wynosi ponad 65 mln zł. Więcej informacji na www.funduszedlamazowsza.eu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś