Nasze serwisy
Jak tworzyć warunki dla powstawania i rozwoju firm? W jaki sposób samorządy mogą wspierać lokalną przedsiębiorczość? O tym podczas 8. Forum Rozwoju Mazowsza rozmawiali Michał Olszewski Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Jacek Koziński Prezes Agencji Rewitalizacji Starówki w Płocku, Katarzyna Wierzbowska Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Tomasz Jabłoński Współzałożyciel Startup Academy i Cezary Woszczyk Prezes firmy technologicznej Sharpeo. Debatę poprowadził Jeremi Jak Założyciel Public Space – Instytutu Komunikacji i Taktyk Wzrostu.
Specyfika każdego rynku jest inna. Wspieranie przedsiębiorczości wygląda trochę inaczej w mieście takim jak Warszawa, gdzie swoje siedziby ma wiele uczelni, a także od małych firm po międzynarodowe korporacje. Inaczej jest natomiast w mniejszych miejscowościach, które muszą włożyć więcej wysiłku w przyciągnięcie inwestorów, a także zatrzymanie młodych osób. Niezależnie od tego na jakim rynku działamy podstawą jest analiza potrzeb. – Z jednej strony trzeba stworzyć społeczność, w której są ludzie, w naszym przypadku kobiety. Trzeba ich potrzeb wysłuchać, a potem jak je dobrze poznamy można formułować pewne formy wsparcia – powiedziała Katarzyna Wierzbowska Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet. Inwestycje w mury, na przykład inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne to jedno. Kolejny aspekt to tworzenie warunków wspierających networking, czyli nawiązywanie kontaktów, współpracę biznesową oraz wzajemne inspirowanie się…
Zapraszamy do przeczytania podsumowania i obejrzenia nagrania z rozmowy na stronie www.forumrozwojumazowsza.eu.
Od lewej: Jeremi Jak Założyciel i Dyrektor Zarządzający Public Space – Instytutu Komunikacji i Taktyk Wzrostu, Tomasz Jabłoński Współzałożyciel Startup Academy, Katarzyna Wierzbowska Prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Cezary Woszczyk Prezes firmy technologicznej Sharpeo, Jacek Koziński Prezes Agencji Rewitalizacji Starówki i Michał Olszewski Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Jak fundusze unijne wspierają przedsiębiorczość na Mazowszu?
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Środki zainwestowane zostaną m.in. w inkubację i akcelerację młodych firm, specjalistyczne doradztwo, opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych produktów na rynek, ale też tworzenie terenów pod inwestycje. Już teraz mikro, małe, średnie i duże firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie eksperymentowania i poszukiwania nisz rozwojowych i innowacyjnych. Są też dostępne środki na tworzenie zaplecza badawczo-rozwojowego potrzebnego do opracowywania innowacyjnych produktów. Szczegóły dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.
O Forum Rozwoju Mazowsza
Forum Rozwoju Mazowsza stanowi miejsce debat o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed regionem w kontekście zwiększania jego konkurencyjności w kraju i Europie. Formuła wydarzenia to unikalna okazja do dialogu pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu podziału i wdrażania funduszy unijnych. Ósma edycja wydarzenia odbyła się w dniach 25-26 października 2017 r. na Stadionie Legii w Warszawie. W wydarzeniu organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych uczestniczyło 2 tys. osób na miejscu oraz w ramach transmisji na żywo. Forum współtworzyło ponad 80 prelegentów i przeszło 60 wystawców reprezentujących samorządy, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Były to dwa dni pełne wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji do realizacji projektów miejskich, biznesowych i edukacyjno-społecznych. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji. Więcej informacji o Forum dostępne jest na www.forumrozwojumazowsza.eu.