Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czym jest rewitalizacja w nowym okresie programowania? Na to pytanie odpowiadali reprezentanci Zespołu ds. Rewitalizacji z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podczas spotkań w ramach projektu realizowanego przez Województwo Mazowieckie we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

Pod koniec maja i na początku czerwca w gościnnych progach Muzeum Warszawskiej Pragi odbyły się spotkania dla przedstawicieli gmin województwa mazowieckiego, które otrzymały dotację na przygotowanie lub aktualizację programów rewitalizacji. Przy udziale ponad 120 osób reprezentujących 88 gmin, omówiono najważniejsze kwestie związane z procesem przygotowania i wdrażania programów rewitalizacji.

Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowaliśmy wiele zmian w centrach miast, zahamowane zostały negatywne zjawiska, poprawił się stan zabytków. Były to jednak działania rozproszone i fragmentaryczne – powiedziała Sylwia Maksim-Wójcicka, Koordynator Zespołu ds. Rewitalizacji w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych – W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 mówimy już o rewitalizacji jako zintegrowanym podejściu i działaniach skupiających się na trwałości efektów – dodała.

Kompleksowe podejście

Pozytywny wpływ na życie społeczności lokalnej, sytuację gospodarczą i przestrzeń – tak w skrócie można określić efekty kompleksowego podejścia do rewitalizacji. A dokładniej jest to podejmowanie całościowych działań mających na celu wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji. Głównym celem rewitalizacji jest rozwiązywanie problemów społecznych, na przykład zmniejszanie wykluczenia społecznego. Dzieje się to przez m.in. rozwój infrastruktury technicznej połączony z wspieraniem przedsiębiorczości i inicjatywami na rzecz ograniczania bezrobocia. Po czym poznać, że realizowane działania przynoszą efekty? Gdy mieszkańcy „stają na nogi”, znajdują zatrudnienie, obszar przestaje być postrzegany jako niebezpieczny i zaczyna przyciągać ludzi oraz biznes.

Zaangażowanie mieszkańców

Trudno mówić o rewitalizacji bez zaangażowania społeczności lokalnej. Osoby, które mieszkają na danym terenie najlepiej wiedzą, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Rolą samorządów jest wysłuchanie ich potrzeb, a następnie próba znalezienia odpowiedniego rozwiązania. Może się to odbywać m.in. podczas konsultacji, wywiadów, debat lub wizyt w terenie. Należy jednak pamiętać, że podstawą współpracy powinno być poczucie realizacji wspólnego celu, odpowiedzialność i transparentność działań.

– Nie ma gotowego, uniwersalnego programu rewitalizacji. Każda gmina jest inna, ma zupełnie inny, unikatowy zestaw problemów, na które trzeba zareagować zupełnie inaczej – powiedziała Paulina Sikorska Członek Zespołu ds. Rewitalizacji z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W ramach projektu odbyło się także 5 spotkań na terenie województwa mazowieckiego promujących  nowe podejście do rewitalizacji. W spotkaniach, które odbyły się w Oddziałach Zamiejscowych MJWPU w Radomiu, Płocku, Ostrołęce, Ciechanowie i Siedlcach udział wzięło blisko 170 osób. Najliczniejsi byli przedstawiciele samorządów, ale nie zabrakło również instytucji kultury, służby zdrowia czy środowiska biznesowego. Zapraszamy do zakładki Rewitalizacja, w której zamieszczane są informacje dotyczące rewitalizacji oraz prezentacje ze spotkań.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś