Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Ponad 230 projektów dofinansowanych z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 to dotychczasowy bilans aktywności samorządów, ich jednostek organizacyjnych, czy przedsiębiorców z subregionu ostrołęckiego. Okazją do zaprezentowania efektów wsparcia oraz doświadczeń z realizacji projektów była konferencja regionalna pt. „Efekty UE w wielu odsłonach. Mazowsze 2020”, zorganizowana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych 16 września w Ostrołęce.

Fundusze europejskie zmieniają otaczającą nas rzeczywistość już od 16 lat. Cały czas trwają konkursy o dofinansowanie z programu regionalnego na lata 2014-2020. Jednocześnie prowadzone są prace nad programami europejskimi na przyszłą perspektywę unijną, czyli lata 2021 – 2027. Zgodnie z obowiązującym podziałem statystycznym Mazowsze będzie wtedy traktowane jako dwie jednostki NUTS2 – region warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny, w którym to obszarze znajdą się tereny subregionu ostrołęckiego.

 

O możliwym wsparciu między innymi dla Ostrołęki i okolicznych powiatów opowiedział podczas uroczystego otwarcia konferencji Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego – Będziemy budowali jeden program operacyjny, jakby dwufunduszowy, skierowany do dwóch przestrzeni. W regionie lepiej rozwiniętym (warszawskim stołecznym) maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynosić do 40 procent, w pozostałych częściach dofinansowanie będzie możliwe do 85 procent. Przypomnę, że teraz poziom ten wynosi 80 procent, więc możliwe wsparcie będzie jeszcze większe niż obecnie.

 

Jak Fundusze Europejskie wspierają subregion ostrołęcki?

Do tej pory w subregionie ostrołęckim realizowanych jest ponad 230 projektów, których unijne wsparcie przekracza 469,7 mln zł. To efekt aktywności samorządów, ich jednostek organizacyjnych, jak również przedsiębiorców z tego obszaru.

 

– Największe dofinansowanie uzyskały projekty z zakresu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną,, czyli mobilność miejska, ścieżki rowerowe, parkingi „Parkuj i Jedź”, czy zakup autobusów niskoemisyjnych. Drugi obszar to transport, a trzeci tzw. jakość życia, czyli w tym przypadku projekty zdrowotne i rewitalizacyjne – powiedział Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Pod względem liczby projektów najwięcej inicjatyw realizowanych jest w obszarze edukacji oraz włączenia społecznego.

 

Podczas konferencji o swoich doświadczeniach w korzystaniu z funduszy europejskich opowiedzieli przedstawiciele beneficjentów. Paweł Rafał Natkowski, Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego, zaprezentował dotychczasowe projekty szpitala, w tym projekt dotyczący utworzenia Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej. –

 

Pierwsze tygodnie po zawale serca pacjent spędza w tym ośrodku, tu jest rehabilitowany, a później poprzez nadzór systemów informatycznych jest monitorowany w domu i tam również wykonuje odpowiednie ćwiczenia. Jest też cały czas monitorowany pod względem kardiologicznym, więc wiemy co dzieje się z tym pacjentem 24 godziny na dobę  –  powiedział  Dyrektor Szpitala. Wśród projektów zrealizowanych przy wsparciu z Unii Europejskich było również np. pierwsze w kraju wdrożenie systemu do elektronicznej dystrybucji leków. Starosta Powiatu Ostrołęckiego, Stanisław Kubeł, z kolei podkreślił rolę funduszy europejskich w wydatkach inwestycyjnych samorządu – Jeśli chcielibyśmy pokazać ich udział w wydatkach inwestycyjnych, czy też może szerzej wydatkach aktywizujących no to okazałoby się, że udział tych środków w niektórych latach byłby na poziomie 25%-30%, a są lata, gdy zbliża się nawet do 40 procent.

 

O działaniach dofinansowanych ze środków europejskich opowiedzieli również przedstawiciele Powiatu przasnyskiego i Ostrowi Mazowieckiej. Wsparcie z Unii Europejskiej zyskały m.in. strefa gospodarcza w Chorzelach, system wczesnego ostrzegania mieszkańców przed zagrożeniami, czy budowa obwodnicy Chorzel. Krzysztof Bieńkowski, Starosta Powiatu Przasnyskiego, podkreślił również rolę dotacji na rozwój e-usług dla mieszkańców. – To znaczący projekt jeśli chodzi o kwestie związane chociażby z aktualną sytuacją epidemiczną, gdzie wszelkie działania online, konsultacje i sprawy załatwiane przez internet są bardzo pożądane. Ten projekt niekoniecznie przewidywał to co się stanie, ale przewidywał że mieszkańcy będą podążali w stronę e-urzędu, e-usług i załatwiania swoich spraw za pomocą aplikacji elektronicznych i internetu – zaznaczył. Z kolei Jerzy Bauer Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka zwrócił uwagę na największe projekty inwestycyjne miasta, w tym projekt budowy ścieżek rowerowych i jego potencjał do zmiany nawyków komunikacyjnych mieszkańców. Co ciekawe, pomysł budowy ścieżek rowerowych stał się przedmiotem żywiołowej debaty publicznej. – Zderzyliśmy się z opinią publiczną, której znaczna część twierdziła że nie ma sensu dawać im infrastruktury. Przekonaliśmy się, że jeśli jest prawidłowa diagnoza i na tej podstawie damy infrastrukturę, ludzie elastycznie zmienią własne nawyki – powiedział Burmistrz Bauer. Podczas konferencji podkreślona została również rola funduszy europejskich w rewitalizacji dawnej elektrowni i Jatek, czyli dawnego targu mięsnego oraz przeznaczenia tych przestrzeni na cele kulturalno-edukacyjne.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji:

 

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu konferencji regionalnych:

Już dziś zapraszamy do śledzenia kolejnych transmisji, które prowadzone będą w dniach:

  • 18 września (relacja z konferencji organizowanej w Europejskim Centrum Artystycznym im. F. Chopina w Sannikach koło Płocka)
  • 21 września (relacja z konferencji organizowanej w Parku Nauki Torus w Ciechanowie)
  • 23 września (relacja z konferencji organizowanej w Urzędzie Miasta Legionowo)
  • 24 września (relacja z konferencji organizowanej w Bibliotece Głównej w Centrum Edukacyjno-Multimedialnym w Piasecznie)

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
  • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś