Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Fundusze europejskie wspierają rozwój Mazowsza już od 16 lat. Tylko ze środków programu regionalnego na lata 2014-2020 bezzwrotne dotacje otrzymało już 3,3 tys. projektów, a wsparcie przekroczyło 6,8 mld zł. Jak z pomocy z Unii Europejskiej korzystają beneficjenci z różnych subregionów? O tym podczas cyklu konferencji pt. „Efekty UE w wielu odsłonach. Mazowsze 2020” opowiedzieli przedstawiciele samorządów, placówek medycznych, instytucji kultury, czy nauki. Wydarzenia zorganizowała Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Fundusze europejskie to wsparcie dla rozwoju miast, gmin i powiatów. Efekty pomocy z Unii Europejskiej widać niemal na każdym kroku. Są to zarówno drogi, ścieżki rowerowe, parkingi w dogodnych punktach przesiadkowych,ale też autobusy niskoemisyjne i komfortowe pociągi osobowe. To także zmodernizowane placówki kulturalne i odnowione zabytki. Mieszkańcy korzystają z efektów funduszy w formie e-usług, wymiany starych pieców na bardziej przyjazne dla środowiska, ale też działań społeczno-edukacyjnych, takich jak szkolenia, czy wsparciew odnalezieniu się na rynku pracy. To tylko niektóre obszary dofinansowanych projektów. W związku z epidemią COVID-19 Samorząd Województwa uruchomił również wsparcie europejskiego dla sektora medycznego, szkół, a także przedsiębiorców.

Podczas konferencji regionalnych o sukcesach projektów oraz planach na przyszłość opowiedzieli przedstawiciele samorządów z  m.in. Płocka,  Ciechanowa, Płońska, Radomia, Ostrowi Mazowieckiej, Pilawy, Pomiechówka, Piaseczna, Radzymina, Tłuszcza, Legionowa, Sannik, Teresina, Żyrardowa, Pionek, Gminy Jastrząb, Gminy Przesmyki, Powiatu Ostrołęckiego i Powiatu Przasnyskiego. Rolę unijnego wsparcia dla ochrony zdrowia podkreślili przedstawiciele szpitali w Płocku, Ciechanowie, Radomiu, Ostrołęce, Siedlcach, Nowodworskiego Centrum Medycznego, a także Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach. Efekty projektów zaprezentowali również przedstawiciele m.in. Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Muzeum Wsi Radomskiej, Parku Nauki TORUS w Ciechanowie, czy Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzeń

 • Subregion siedlecki

 

 • Subregion radomski

 

 • Subregion żyrardowski

 

 • Subregion ostrołęcki

 • Subregion płocki

 

 • Subregion ciechanowski

 

 • Subregion warszawski wschodni

 

 • Subregion warszawski zachodni

 

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy
w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Gdzie szukać informacji o konkursach o unijne dofinansowanie?

 • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
 • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.
 • Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych