Nasze serwisy
Jak aktywizować mieszkańców? Co zrobić, żeby zaangażowali się w lokalne działania? O tym podczas 8. Forum Rozwoju Mazowsza rozmawiali Magdalena Klaus Prezes Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Paweł Jordan Prezes Stowarzyszania BORIS, Dorota Drozdowska-Szymborska Prezes Fundacji Drabina Rozwoju, Paulina Tramecourt Prezes Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy i Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Debatę poprowadził Artur Pozorek Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Jak animować lokalne społeczności? Niezależnie od tego, czy chcemy aktywizować młodzież, dorosłych, czy na przykład osoby wykluczone społecznie z powodów zdrowotnych podstawą jest poznanie potrzeb. – Pisząc projekt i w ogóle myśląc o odbiorcy musimy głównie zdiagnozować ich potrzeby i współpracę z lokalnymi instytucjami – powiedziała Dorota Drozdowska-Szymborska Prezes Fundacji Drabina Rozwoju. Nie da się podejmować działań dla osób wykluczonych społecznie bez ich udziału….
Zapraszamy do przeczytania podsumowania i obejrzenia nagrania z rozmowy na stronie www.forumrozwojumazowsza.eu.
Od lewej: Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, Magdalena Klaus Prezes Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Paweł Jordan Prezes Stowarzyszania BORIS, Paulina Tramecourt Prezes Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy, Dorota Drozdowska-Szymborska Prezes Fundacji Drabina Rozwoju i Artur Pozorek Dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Środki zainwestowane zostaną m.in. w działania z zakresu włączenia społecznego i walki z ubóstwem, a także rozwój ekonomii społecznej. Już pod koniec listopada rozpocznie się konkurs o unijne dofinansowanie integracji osób wykluczonych społecznie prowadzonej przez powiatowe centra pomocy rodzinie i ośrodki pomocy społecznej. Będą też fundusze na deinstytucjonalizację usług społecznych na rzecz osób niesamodzielnych. Od końca grudnia samorządy, ich jednostki organizacyjne, podmioty ekonomii społecznej czy organizacje pozarządowe będą mogły starać się o dofinansowanie rozwoju usług społecznych dla dzieci i młodzieży. Informacje o konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu.
Forum Rozwoju Mazowsza stanowi miejsce debat o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed regionem w kontekście zwiększania jego konkurencyjności w kraju i Europie. Formuła wydarzenia to unikalna okazja do dialogu pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu podziału i wdrażania funduszy unijnych. Ósma edycja wydarzenia odbyła się w dniach 25-26 października 2017 r. na Stadionie Legii w Warszawie. W wydarzeniu organizowanym przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych uczestniczyło 2 tys. osób na miejscu oraz w ramach transmisji na żywo. Forum współtworzyło ponad 80 prelegentów i przeszło 60 wystawców reprezentujących samorządy, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Były to dwa dni pełne wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji do realizacji projektów miejskich, biznesowych i edukacyjno-społecznych. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji. Więcej informacji o Forum dostępne jest na www.forumrozwojumazowsza.eu.