Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Czy na Mazowszu realizowana jest koncepcja smart city? Co właściwie kryje się pod tym coraz popularniejszym podejściem i w jaki sposób miasta korzystają z inteligencji swoich mieszkańców? Na te pytania odpowiedzieli prezydenci miast uczestniczący w debacie „Wyzwania Nowej Perspektywy – Smart City”. Zagadnienia dotyczące inteligentnego miasta były też omawiane w jednej ze stref 6. Forum Rozwoju Mazowsza.

Podczas prezentacji „Smart City”, poprzedzającej debatę prezydentów, dr inż. arch. Jan Cieśla,Associate, BuroHappold Engineering, BREEAM AP, BREEAM Assessor, Auditor BREEAM InUse, bądący także moderatorem debaty, przedstawił kluczowe aspekty składające się na koncepcję smart city: smart economy, smart government, smart environment, smart people, smart mobility oraz smart living. Podkreślił, że elementami spinającymi to kompleksowe podejście są efektywność energetyczna, nowe technologie oraz innowacje społeczne.

W czasie debaty prezydentów, z udziałem Michała Olszewskiego – zastępcy prezydenta m.st. Warszawy, Radosława Witkowskiego – prezydenta Radomia, Jacka Terebusa, zastępcy prezydenta Płocka oraz Grzegorza Benedykcińskiego – burmistrza Grodziska Mazowieckiego, przedstawiono przykłady planowanych lub już wdrożonych rozwiązań smart, a także związanych z nimi wyzwań: system powiadamiania SISMS, bezpłatny Internet w technologii LTE oraz uniwersytety trzeciego wieku w Radomiu; planowane zagospodarowanie przestrzenne dla biznesu oraz wprowadzanie infrastruktury z ICT, czyli inteligentnych sieci transportowych i wodociągowych w Płocku. Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy wykazał, że władze stolicy stawiają na kulturę, której celem jest aktywizacja społeczeństwa, oraz biorą pod uwagę podjęcie działań w kierunku zapewnienia zrównoważonych budynków instytucjom administracji publicznej, a co za tym idzie zwiększenia produktywności miejsc pracy. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego wskazywał z kolei na postępujący kierunek zintegrowania transportu z metropolią warszawską.

Zobacz prezentację „Smart Cityonline.

Zobacz debatę prezydentów „Wyzwania Nowej Perspektywy – Smart Cityonline.

Twórcy i uczestnicy strefy „Smart City” zaprezentowali natomiast wiele nowatorskich idei i rozwiązań nastawionych na podnoszenie jakości życia mieszkańców ośrodków miejskich w oparciu o efektywne, ekologiczne zarządzanie. W ramach przeprowadzonych sesji networkingowych, warsztatów, paneli i prezentacji uczestnicy pogłębiali wiedzę i dzielili się najlepszymi praktykami.

Najobszerniejszym punktem programu był panel ekspercki „Smart City na podstawie dobrych praktyk z miasta Płock”. Program panelu obejmował m.in. prezentację głównych założeń projektu SmartPłock, na który składa się cały szereg inicjatyw i realizowanych inwestycji, przyczyniających się poprawy jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców, ograniczenia barier dla osób niepełnosprawnych i zwiększenia aktywności obywatelskiej. W ramach idei „smart” miasto oprócz rewitalizacji budynków i modernizacji infrastruktury wdraża cały szereg nowoczesnych rozwiązań jak system dynamicznej informacji pasażerskiej i inteligentny system sterowania miasta. Idea smart od dawna przyświecała wszystkim naszym działaniom w Płocku, tylko kiedyś ukrywała się pod innymi pojęciami: gospodarność, oszczędność i efektywność” – powiedział Janusz Majchrzak – prezes zarządu, Komunikacja Miejska – Płock Sp. z o.o.

W Polsce koncepcja „inteligentnego miasta” jest obecnie w początkowej fazie rozwoju, ale dzięki dofinansowaniom unijnym rośnie zainteresowanie ideą smart city, a miasta zdobywają środki na realizację kolejnych przedsięwzięć.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś