Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Pieniądze z programu regionalnego wspierają nie tylko duże inwestycje. Podążanie za rynkiem pracy i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych to również cele projektów, które otrzymują dofinansowanie z UE. Spółka CHIC Warsaw, jako Placówka Kształcenia Ustawicznego, od 2014 roku zajmuje się edukacją osób dorosłych w przemyśle mody. Zrealizowany projekt  za ponad 631 tys. zł pomógł 70 osobom zdobyć nowe umiejętności krawieckie. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Fundusze europejskie pomagają osobom dorosłym w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych

Fundusze europejskie pomagają niemal w każdej dziedzinie życia. Wspierają także osoby dorosłe w podnoszeniu swoich kwalifikacji zawodowych. Projekt pt. „Nowoczesne kursy krawiectwa – innowacje w przemyśle mody” otrzymał ponad 631 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W ramach projektu, wnioskodawca przeprowadził kursy zawodowe z zakresu krawiectwa oraz projektowania w dziedzinie mody z zastosowaniem nowych technologii cyfrowych. Branża związana z projektowaniem odzieży, konstrukcją i szyciem, wciąż się zmienia. Wprowadzane są innowacyjne rozwiązania, a także wykorzystywane technologie cyfrowe. Z kursów skorzystały osoby, które same chciały podwyższyć lub nabyć umiejętności zawodowe.

W projekcie udział wzięło 68 kobiet oraz 2 mężczyzn. Byli to mieszkańcy powiatów piaseczyńskiego, otwockiego, garwolińskiego, grodziskiego,  grójeckiego, żyrardowskiego oraz z Warszawy. Uczestnicy projektu zdobyli kwalifikacje w zawodzie projektanta przemysłu mody oraz podnieśli swoje kwalifikacje w zawodzie krawca. Beneficjent zorganizował dwa kursy zawodowe oparte na nowoczesnych technologiach IT. Był to rozszerzony kurs projektowania 3D w programie CAD CAM i kurs zaawansowany dotyczący projektowania w przemyśle mody z zastosowaniem CAD CAM. Oba kursy wymagały odpowiedniego zaplecza technicznego i technologicznego. Wnioskodawca zakupił więc 10 maszyn do szycia stebnowych do odzieży ciężkiej i wielowarstwowej, 10 maszyn overlock oraz 8 komputerów do obsługi programu CAD CAM. Kolejnym elementem projektu było wdrożenie innowacyjnego programu autorskiego z projektowania 3D i organizowania procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych poprzez program komputerowy CAD CAM. Uczestnicy zdobywali wiedzę z  zakresu komputerowego projektowania ubrań, wspomaganego efektami 3D, np. zszywania i wizualizacji oraz pasowania w przymierzalni 3D. Dzięki innowacyjnemu modułowi możliwe jest komputerowe tworzenie i modelowanie szablonów – Inteligentne układy kroju z najniższym zużyciem materiału.

Swoje umiejętności pogłębiły również osoby z niewielkim doświadczeniem w zawodzie oraz amatorzy krawiectwa. Dla nich program kursu zawierał m.in. aktualne trendy w modzie w procesie projektowania wyrobów odzieżowych na podstawie modułu innowacyjnego z techniką 3D w programie CAD CAM, ocenę jakości materiałów odzieżowych przed rozkrojem, organizację pracy w krojowni i szwalni poprzez zminimalizowanie czasu na przygotowanie konstrukcji w programie CAD CAM, przygotowanie układu rozkroju poprzez program CAD CAM w celu zminimalizowania zużycia tkaniny, dobór maszyn oraz urządzeń do rozkroju materiałów odzieżowych, dobór techniki klejenia elementów wyrobów odzieżowych, dobór metody zdobienia elementów odzieżowych, określenie metody i systemu organizacji produkcji wyrobów odzieżowych. Wszystkie kursy zakończone były egzaminami. Uczestnicy otrzymali certyfikaty akredytowane przez MEN.

Udział w zaawansowanych kursach zawodowych zwiększyły szanse uczestników na lepszą pracę i wyższe wynagrodzenie, dały możliwość samorealizacji, a także awansu.

Tytuł projektu: Nowoczesne kursy krawiectwa – innowacje w przemyśle mody

Beneficjent: CHIC Warsaw Sp. z.o.o

Całkowita wartość projektu: 789 437,50 zł

Kwota dofinansowania UE: 631 550,00 zł

Działanie: 10.3 Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie: 10.3.4 Kształcenie i doskonalenie zawodowe osób dorosłych

Fot. Krzysztof Chojnacki

O Funduszach Europejskich dla Mazowsza

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów o dotacje odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Za zarządzanie pożyczkami odpowiada Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Gdzie szukać informacji?

  • Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tymczasowo zawieszone zostały usługi bezpośrednie. Osoby zainteresowane zdobyciem informacji o aktualnych i planowanych konkursach zachęcamy do korzystania z konsultacji telefonicznych oraz e-mailowych. Informacje o godzinach pracy Punktów oraz dane kontaktowe znajdują się w zakładce Punkty informacyjne.
  • Zachęcamy do monitorowania na bieżąco aktualizowanych informacji na stronie funduszedlamazowsza.eu oraz na naszych profilach w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter. Jesteśmy również dostępni na portalach LinkedIn, YouTube oraz Instagram.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera funduszy europejskich dla Mazowsza (m.in. najważniejsze informacje o konkursach i dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś