Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rozpoczęła się identyfikacja strategicznej regionalnej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego

 

Zdjęcie przedstawia ludzi na konferencji

 

5 czerwca 2023 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie rozpoczynające proces identyfikacji strategicznej infrastruktury badawczej województwa mazowieckiego. Tylko przedsięwzięcia zakwalifikowane jako strategiczna infrastruktura badawcza będą mogły przejść do kolejnego etapu, jakim jest opiniowanie przedsięwzięcia przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z udziałem Ministerstwa Edukacji i Nauki, a w przypadku uzyskania opinii pozytywnej – ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.

 

W spotkaniu wzięli udział interesariusze procesu tj. przedstawiciele organizacji badawczych – uczelni i jednostek naukowych z obszaru województwa mazowieckiego, reprezentant Ministerstwa Edukacji i Nauki, a także przedstawiciele Instytucji Pośredniczącej programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027 – Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Spotkanie zorganizował i poprowadził Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

W trakcie spotkania pracownicy Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich omówili proces identyfikacji, w tym warunki i kryteria jakie powinno spełniać przedsięwzięcie, aby mogło być uznane za infrastrukturę strategiczną i przybliżyli uczestnikom tematykę priorytetowych kierunków badań w ramach inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego. Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki zaprezentował zasady opiniowania przedsięwzięć przez zespół ekspercki powołany w ramach MEiN. Instytucja Pośrednicząca omówiła proces wnioskowania i oceny w naborach w zakresie wspierania infrastruktury badawczej w perspektywie 2014-2020. Reprezentanci Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa podzielili się swoim doświadczeniem ze wszystkich etapów realizacji inwestycji 2014-2020.

 

Kolejnym krokiem do pozyskania środków FEM 2021-2027 będzie wypełnienie fiszki projektowej na potrzeby procesu identyfikacji i przekazanie jej do Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – o co zostaną Państwo poproszeni w najbliższym czasie.

 

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś