Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Natychmiastowe powiadamianie o zagrożeniach to podstawowe działania zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom. Dlatego już w drugiej połowie 2017 roku na terenie powiatu grójeckiego będzie działał system wczesnego ostrzegania i alarmowania przed zagrożeniami. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 196 tys. zł unijnego wsparcia. Umowę na dofinansowanie projektu podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, starosta powiatu grójeckiego Marek Ścisłowski i wicestarosta powiatu grójeckiego Dariusz Piątkowski.

Dzięki dotacji unijnej w wysokości ponad 196 tys. na terenie powiatu grójeckiego powstanie system wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach. W ramach projektu planowany jest zakup i instalacja 11 syren alarmowych oraz centrali sterującej systemem syren na szczeblu powiatu. Centrala umiejscowiona zostanie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. Partnerami projektu realizowanego przez powiat grójecki będą gminy Belsk Duży, Błędów i Grójec. Partnerzy projektu oprócz wkładu finansowego udostępniają miejsca, w których zainstalowane zostaną systemy alarmowe. Gmina Grójec zaopatrzona zostanie w 6 syren, gmina Belsk Duży w 3 syreny, a gmina Błędów i powiat grójecki po jednej syrenie.

Ponadto w ramach projektu prowadzone będą działania informacyjno-edukacyjne w zakresie wiedzy o zagrożeniach, sygnałach alarmowych i komunikatach ostrzegawczych. Zaplanowano spotkania z mieszkańcami i uczniami. Informacje będą przekazywane także podczas festynów i pikników w poszczególnych gminach oraz podczas dożynek powiatu grójeckiego. Przygotowane zostaną ulotki informacyjne, a na stronach internetowych starostwa powiatowego w Grójcu i u partnerów udostępniane będą materiały informacyjnych w wersji elektronicznej. Działania informacyjne obejma również publikacje w prasie lokalnej.

Tytuł projektu: Budowa systemu ostrzegania ludności w Powiecie Grójeckim

Beneficjent: Powiat Grójecki

Całkowita wartość projektu: 245 262,00 zł

Kwota dofinansowania: 196 209,60 zł

Działanie: 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji i sektora naukowego. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2016 r. zaplanowano ponad 50 konkursów na przeszło 2,5 mld zł. Szczegółowe informacje o tegorocznych konkursach dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś