Przejdź do menu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Opracowana w Polsce technologia produkcji grafenu – materiału, który ma w najbliższych latach zrewolucjonizować niemal całą światową technikę, pod koniec kwietnia została objęta ochroną patentową w USA. Odkrycie polskich naukowców jest już od kilku tygodni chronione prawnie także w Japonii i Korei Południowej – krajach przodujących w badaniach nad praktycznymi zastosowaniami najnowszych zdobyczy nauki.

United States Patent and Trademark Office – amerykański odpowiednik naszego Urzędu Patentowego – 24 kwietnia br. objął ochroną unikalną technologię opracowaną w warszawskim Instytucie Materiałów i Technologii Elektronicznych. Jest to konieczne, bowiem grafen to nie tylko szansa na technologiczny przewrót, ale także niewyobrażalne pieniądze.

Opracowana przez polskich naukowców metoda produkcji grafenu polega na „hodowli” kryształów węgla przez dodawanie atomów pochodzących z węglowodoru, w procesie wysokotemperaturowym, w temperaturze 1600°C, przy bardzo niskim ciśnieniu.

Dziś jeszcze trudno wyobrazić sobie zyski, jakie pojawią się wraz z szerokim zastosowaniem grafenu. Nic dziwnego więc, że grafenowy wyścig, w którym biorą udział polscy naukowcy trwa od kilku lat. O tym, że przyspiesza i robi się coraz bardziej zacięty świadczy otwarcie w ostatnich dniach w angielskim Cambridge nowego zakładu, w którym grafen ma być produkowany na skalę przemysłową.

Założyciele Cambridge Nanosystems nie ukrywają, że chcieliby uczynić ze swojej fabryki globalnego dostawcę tej substancji. Deklarują w najbliższym roku rzucenie na światowy rynek pięciu ton tego materiału. Kilka tygodni temu także w Wielkiej Brytanii ruszyła jeszcze jedna fabryka grafenu. Wybudowano ją w Manchesterze, gdzie pracują rosyjscy nobliści – odkrywcy grafenu – Andriej Gejm i Konstantin Nowosiłow.

W badaniach nad grafenem przodują Wielka Brytania i Korea Południowa, które na ten cel przeznaczyły setki milionów dolarów. W czołówce też są polscy naukowcy.

ITME to czołowy polski ośrodek naukowy zajmujący się badaniami grafenu i jego produkcją. To właśnie tam powstaje polskie Centrum Grafenu i Innowacyjnych Nanotechnologii.

I w tym wypadku nie obyło się bez wsparcia finansowego UE. – Środki unijne w znacznym stopniu przyspieszyły budowę i wyposażenie naszego Centrum Grafenu.

W ramach polskiej batalii o grafen Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stworzyło program GRAF-TECH, który ma także pomóc w finansowaniu rozwoju tej technologii. Swój udział ma także Agencja Rozwoju Przemysłu, która kupiła dla ITME niezbędny do prowadzenia badań spektroskop i powołała spółkę Nano Carbon, której celem będzie tworzenie konsorcjów mających zamienić teoretyczne osiągnięcia naukowców w przynoszące konkretne zyski przedsięwzięcia.

Więcej informacji zdobędziesz na stronie www.FunduszeEuropejskie.gov.pl oraz w Sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Źródło: Fundusze Europejskie

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych