Nasze serwisy
Poprawa jakości powietrza oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Drobin to główne cele projektu, który zrealizuje Miasto i Gmina Drobin. Dzięki pomocy z Unii Europejskiej wyremontowane zostaną siedziby ochotniczych straży pożarnych oraz świetlice wiejskie działających na terenie gminy. Zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o przyznaniu na te działania ponad 1,5 mln zł z programu regionalnego na lata 2014-2020. Dziś umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz burmistrz Miasta i Gminy Drobin Krzysztof Wielec.
Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. Jedną z przyczyn wysokich kosztów użytkowania budynków są nadmierne straty ciepła powodowane przez nieszczelne okna i drzwi, czy też źle funkcjonujące instalacje grzewcze.
Fundusze Europejskie wspierają działania ekologiczne na Mazowszu. W perspektywie unijnej na lata 2021-2027 inwestycje w niskoemisyjną gospodarkę również będą jednym z głównych obszarów finansowania. Już dziś zachęcam do planowania projektów – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Dzięki pomocy z Unii Europejskiej przeprowadzona zostanie głęboka modernizacja energetyczna w sześciu budynkach użyteczności publicznej: świetlicach wiejskich w Brzechowie oraz Siemieniu, a także siedzibach Ochotniczych Straży Pożarnych w Nagórkach Dobrskich, Rogotwórsku, Borowie i Chudzynie. Fundusze europejskie zostaną przeznaczone na modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Zamontowanych zostanie sześć instalacji fotowoltaicznych, a oświetlenie wymienione na energooszczędne.
Wsparcie z programu regionalnego pozwoli wymienić kotły i piece kaflowe na powietrzne pompy ciepła. Zamontowane zostaną również grzejniki oraz nowoczesne systemy zarządzania energią. Dofinansowane działania obejmą również izolację cieplną instalacji, docieplenie budynków i wyposażanie kotłowni w automatyczną regulację. Wymienione zostaną także drzwi zewnętrzne oraz okna.
Realizacja inwestycji przyczyni się do zmniejszenia kosztów ogrzewania i eksploatacji budynków, większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gminy oraz spowoduje redukcję emisji CO2. Budynki zyskają nową estetykę i poprawi się komfort ich użytkowania.