Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich beneficjenci środków unijnych mieli okazję pokazać efekty zrealizowanych projektów. Jednym z wydarzeń była konferencja pt.  „Inwestycje w dziedzictwo i rozwój”, która odbyła się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.  Organizatorem i gospodarzem wydarzenia było Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gościem honorowym konferencji był Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, natomiast Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych reprezentowała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja promująca projekty współfinansowane ze środków europejskich. Inauguracyjna konferencja w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zgromadziła wielu przedstawicieli instytucji kulturalnych, m.in. Polskiego Komitetu Narodowego ICOM, Fundacji Kolegium Wigierskie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się o idei stałej Konferencji Muzeów i Samorządu Terytorialnego, o jej historii, celach i sposobie funkcjonowania. Przedstawiciele poszczególnych instytucji prezentowali swoje inwestycje, które powstały przy udziale środków unijnych, a także opowiadali o zmianach i transformacjach jakie zaszły dzięki wykorzystaniu funduszy.

Z ramienia instytucji wdrażającej fundusze unijne głos zabrała Elżbieta Szymanik zastępca dyrektora ds EFS w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych – Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego już ponad 800 mln zł wsparcia otrzymały projekty dotyczące kultury, turystyki, ochrony i odnowy zabytków czy rewitalizacji. Dzięki środkom unijnym przeprowadzono m.in. rewitalizację budynków Kolegium i Kolegiaty św. Michała w Płocku, renowację zespołu pałacowo-parkowego w Warce, odnowiono Willę Żabińskich w warszawskim zoo. Zmieniły się oblicza przestrzeni miejskich, takich jak  Rynek Mariacki w Węgrowie, przestrzeń publiczna w Szydłowcu czy też uzdrowiskowa część Konstancina Jeziornej. Dzięki środkom unijnym zrealizowano prace konserwatorskie elewacji Teatru Wielkiego Opery Narodowej, zmodernizowano zabytkowy budynek Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, a także poddano kompleksowej przebudowie warszawski Teatr Powszechny. Fundusze wspierały także rozwój infrastruktury, np.  poprzez budowę, rozbudowę lub modernizację muzeów, teatrów, bibliotek oraz lokalnych domów kultury. Dofinansowanie umożliwiło też rozwój informatyzacji w obszarze kultury oraz działania dotyczące promocji walorów kulturalno-turystycznych.

Podsumowaniem spotkania był panel komentatorów nt. „Jak inwestycje muzealne wpływają na rozwój społeczno-gospodarczy oraz na rozwój i modernizację muzeum. Refleksje i rekomendacje 2018 +”. Konferencja zakończyła się wspólnym zwiedzaniem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Jak fundusze unijne wspierają współpracę w regionie?

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2018 r. zaplanowano 23 konkursy na ok. 490 mln zł.

Gdzie szukać informacji?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś