Nasze serwisy
Możliwości wykorzystania przez przedsiębiorców środków finansowych z Unii Europejskiej były przedmiotem debaty „Fundusze unijne motorem rozwoju gospodarki – perspektywa 2014-2020”, zorganizowanej 5 maja w Warszawie przez Polsko-Francuską Izbę Handlową. W gronie ekspertów byli Paweł Orłowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Francja to trzeci co do wielkości zagraniczny inwestor w Polsce, a jednocześnie jeden z największych pracodawców. W kolejnych latach planowany jest dalszy rozwój biznesu, w czym udział mogą mieć fundusze unijne, dlatego ten temat podjęto w majowej odsłonie cyklu spotkań pn. Rendez-Vous Biznesu. W spotkaniu uczestniczyło 70 przedsiębiorców z sektora MŚP i dużych firm zrzeszonych w Polsko-Francuskiej Izbie Handlowej. Uczestnicy reprezentowali takie branże jak energetyka, telekomunikacja, czy też informatyka.
W ramach programów krajowych i regionalnych przewidziane jest 20 mld euro wsparcia dla przedsiębiorców, do wykorzystania głównie w formie dotacji. Nie zabraknie również instrumentów finansowych takich jak pożyczki, poręczenia, wsparcie z funduszy Venture Capital oraz aniołów biznesu. Fundusze z UE rozdysponowane zostaną w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz programów krajowych, zwłaszcza Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Na poziomie regionalnym wsparcie skierowane będzie głównie do sektora MŚP, natomiast możliwości finansowania inwestycji dużych firm będą głównie dostępne w ramach programów krajowych.
Od lewej: Monika Constant Dyrektor Polsko-Francuskiej Izby Handlowej, Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Paweł Orłowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Kolejne lata przyniosą duży nacisk na realizację projektów sprzyjających inteligentnemu i zrównoważonemu rozwojowi. Promowane będą projekty wspierające budowanie mocnych stron kraju i poszczególnych regionów, czyli obszarów inteligentnych specjalizacji. Na poziomie krajowym zidentyfikowano 19 inteligentnych specjalizacji. Na poziomie województwa mazowieckiego wyróżniono natomiast cztery inteligentne specjalizacje, do których należą: wysoka jakość życia, bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania i nowoczesne usługi dla biznesu.
– W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego przewidziano ponad 491 mln euro na projekty sprzyjające innowacyjności i konkurencyjności Mazowsza. Wsparcie uzyskają projekty sprzyjające komercjalizacji projektów B+R oraz zwiększeniu zaangażowania biznesu w aktywność badawczą. Promowane będą inwestycje mające na celu poprawę warunków dla rozwoju firm, ich umiędzynarodowienia, a także zwiększenia zastosowania innowacji procesowych, produktowych i organizacyjnych. – powiedział Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
W ramach RPO WM 2014-2020 możliwe będzie uzyskanie wsparcia m.in. na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach, rozwój technologii (samodzielnie opracowanej przez firmę lub nabytej), proces powstawania innowacji do momentu pierwszego wdrożenia przemysłowego.
Na poziomie krajowym największe wsparcie dla przedsiębiorstw oferowane jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR), gdzie wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie aż 8,61 mld euro. Środki te przeznaczone zostaną m.in. na komercjalizację prac badawczo-rozwojowych, duże sektorowe przedsięwzięcia B+R inicjowane przez grupę przedsiębiorstw, zapewnienie infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach, a także proinnowacyjne usługi dla biznesu.
Po zakończeniu debaty odbył się tradycyjny koktajl networkingowy. Była to okazja do dalszej rozmowy w mniej formalnej atmosferze.
Anna Penda Wydział Informacji i Szkoleń Beneficjentów Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych tel. 22 542 22 23 media@mazowia.eu
Zdjęcia: Polsko-Francuska Izba Handlowa
Sieć Punktów Informacyjnych
Funduszy Europejskich w województwie mazowieckim
pn. 8.00-18.00, wt.-pt. 08.00-16.00
tel. 801 101 101*, 22 542 27 99
*Opłata za połączenie zgodna z taryfą danego operatora.
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.
2023 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych