Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
WRAZ Z ZAKOŃCZENIEM OKRESU PROGRAMOWANIA RPO WM 2014-2020, TA STRONA PEŁNI FUNKCJĘ ARCHIWALNĄ I
ZAMIESZCZONE NA NIEJ TREŚCI NIE SĄ DALEJ AKTUALIZOWANE. PO AKTUALNE INFORMACJE ZWIĄZANE Z FUNDUSZAMI
EUROPEJSKIMI NA MAZOWSZU ZAPRASZAMY NA https://funduszeuedlamazowsza.eu/
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rehabilitacja zaburzeń chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym to jeden z obszarów wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Do 24 sierpnia o dofinansowanie projektów mogą ubiegać się placówki lecznicze lub inne podmioty z nimi współpracujące. W konkursowej puli jest 48,5 mln zł. 

 

Szacuje się, że dwoje na tysiąc dzieci dotyka mózgowe porażenie dziecięce. Choroba nie wybiera, dlatego tak ważny jest dostęp do owoczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji, w czym pomogą fundusze z programu regionalnego.  Tylko do 24 sierpnia trwa konkurs o dofinansowanie nowoczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń  chodzenia u dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Na realizację projektów zgodnych z Regionalnym Programem Zdrowotnym mamy 48,5 mln zł. To bardzo ważne wsparcie nie tylko dla najmłodszych mieszkańców Mazowsza, ale też rodziców, bo trzeba pamiętać, że ta choroba często wymaga rezygnacji jednego z nich z pracy zawodowej – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Rehabilitacja zaburzeń chodzenia

Dzięki funduszom z RPO WM dzieci oraz młodzież w wieku od 5 do 18 roku życia cierpiące na mózgowe porażenie dziecięce skorzystają z rehabilitacji zaburzeń chodzenia. Jeden pacjent może liczyć nawet na dwa cykle terapeutyczne w ciągu roku, a to aż 30 sesji rehabilitacyjnych. Przed i po terapii odbędą się badania obejmujące ocenę umiejętności wstawania, siadania, chodu, czy też biegania. Pozwoli to na dopasowanie rehabilitacji do potrzeb pacjenta, a także ocenę efektów wsparcia.

Cykl terapeutyczny powinien zostać przeprowadzony z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji chodu. Są to na przykład zrobotyzowane ortezy, systemy z odciążeniem dynamicznym, czy też egzoszkielety. Dodatkowo, możliwe jest wykorzystanie metody biofeedbacku umożliwiającej ocenę zaangażowania pacjenta w terapię. Pomocne będą technologie z zakresu wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym dziecko przeniesie się w zupełnie inne otoczenie, co sprzyja motywacji i postępom w pracy.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O fundusze mogą ubiegać się podmioty lecznicze, czyli na przykład publiczne zakłady opieki zdrowotnej, fundacje i stowarzyszenia, instytuty badawcze, ale też inne podmioty współpracujące z nimi. Dofinansowanie projektu wyniesie nawet 93 procent. Średni koszt wsparcia jednej osoby nie może przekroczyć 29 980 tys. zł. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu w ramach Działania 9.2.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych – Wdrażanie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i niepełnosprawnych.

 

Jak jeszcze fundusze unijne wspierają ochronę zdrowia?

Placówki medyczne oraz samorządy mogą ubiegać się o fundusze na zakup sprzętu medycznego wykorzystywanego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Do rozdysponowania jest ponad 91 mln zł. Do 4 października trwa konkurs dostępny dla wnioskodawców z całego Mazowsza, natomiast 5 sierpnia upływa termin ubiegania się o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, których liderami są Płock, Ciechanów, Radom, Siedlce i Ostrołęka. Szczegółowe informacje o konkursach z Działania 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  organizację konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś