Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Kliknij, aby wrócić na stronę główną Strona Samorządu Województwa Mazowieckiego - Przejdź na stronę Serwis Serwisu Komisji Europejskiej - Przejdź na stronę
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Rehabilitacja zaburzeń chodu u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym to jeden z obszarów wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Do 24 sierpnia o dofinansowanie projektów mogą ubiegać się placówki lecznicze lub inne podmioty z nimi współpracujące. W konkursowej puli jest 48,5 mln zł. 

 

Szacuje się, że dwoje na tysiąc dzieci dotyka mózgowe porażenie dziecięce. Choroba nie wybiera, dlatego tak ważny jest dostęp do owoczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji, w czym pomogą fundusze z programu regionalnego.  Tylko do 24 sierpnia trwa konkurs o dofinansowanie nowoczesnych metod diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń  chodzenia u dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Na realizację projektów zgodnych z Regionalnym Programem Zdrowotnym mamy 48,5 mln zł. To bardzo ważne wsparcie nie tylko dla najmłodszych mieszkańców Mazowsza, ale też rodziców, bo trzeba pamiętać, że ta choroba często wymaga rezygnacji jednego z nich z pracy zawodowej – powiedziała Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Rehabilitacja zaburzeń chodzenia

Dzięki funduszom z RPO WM dzieci oraz młodzież w wieku od 5 do 18 roku życia cierpiące na mózgowe porażenie dziecięce skorzystają z rehabilitacji zaburzeń chodzenia. Jeden pacjent może liczyć nawet na dwa cykle terapeutyczne w ciągu roku, a to aż 30 sesji rehabilitacyjnych. Przed i po terapii odbędą się badania obejmujące ocenę umiejętności wstawania, siadania, chodu, czy też biegania. Pozwoli to na dopasowanie rehabilitacji do potrzeb pacjenta, a także ocenę efektów wsparcia.

Cykl terapeutyczny powinien zostać przeprowadzony z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do rehabilitacji chodu. Są to na przykład zrobotyzowane ortezy, systemy z odciążeniem dynamicznym, czy też egzoszkielety. Dodatkowo, możliwe jest wykorzystanie metody biofeedbacku umożliwiającej ocenę zaangażowania pacjenta w terapię. Pomocne będą technologie z zakresu wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym dziecko przeniesie się w zupełnie inne otoczenie, co sprzyja motywacji i postępom w pracy.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O fundusze mogą ubiegać się podmioty lecznicze, czyli na przykład publiczne zakłady opieki zdrowotnej, fundacje i stowarzyszenia, instytuty badawcze, ale też inne podmioty współpracujące z nimi. Dofinansowanie projektu wyniesie nawet 93 procent. Średni koszt wsparcia jednej osoby nie może przekroczyć 29 980 tys. zł. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu w ramach Działania 9.2.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej Poddziałania 9.2.2 Zwiększenie dostępności usług zdrowotnych – Wdrażanie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i niepełnosprawnych.

 

Jak jeszcze fundusze unijne wspierają ochronę zdrowia?

Placówki medyczne oraz samorządy mogą ubiegać się o fundusze na zakup sprzętu medycznego wykorzystywanego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Do rozdysponowania jest ponad 91 mln zł. Do 4 października trwa konkurs dostępny dla wnioskodawców z całego Mazowsza, natomiast 5 sierpnia upływa termin ubiegania się o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, których liderami są Płock, Ciechanów, Radom, Siedlce i Ostrołęka. Szczegółowe informacje o konkursach z Działania 6.1 Infrastruktura ochrony zdrowia dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków. Za  organizację konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Zapraszamy do kontaktu z ekspertami z  Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich zlokalizowanego w siedzibie MJWPU w Warszawie lub jednego z Lokalnych Punktów Informacyjnych w Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Radomiu i Ostrołęce.

Zachęcamy do zapisania się do newslettera Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 (najważniejsze informacje o konkursach, szkoleniach, spotkaniach informacyjnych, dofinansowanych projektach), a także do systemu powiadomień o aktualnych naborach.

 

O RPO WM 2014-2020

Mazowsze ma zagwarantowane ponad 8 mld zł unijnego wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, skierowanego głównie do biznesu, administracji, sektora naukowego i organizacji pozarządowych. Za wydatkowanie środków odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. Maksymalne dofinansowanie wynosi 80 procent wartości projektu. Na 2017 r. zaplanowano ponad 40 konkursów na przeszło 1,1 mld zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu w zakładce Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś
Pomóż nam poprawić nasz serwis

Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

2020 © Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych