Przejdź do menu Przejdź do treści strony Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do stopki Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu Zmień rozmiar tekstu konkrast ikona Włącz podkreślenie linków Wyłącz podkreślenie linków
Kliknij, aby zobaczyć możliwe ustawienia
Kliknij, aby wydrukować stronę
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera!
Serwis Regionalnego Programu Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski Flaga Unii Europejskiej
Nawigacja
Zamknij okno z submenu

Nasze serwisy

Europa nieustannie dąży, aby być regionem o silnym wymiarze społecznym. Zdrowie mieszkańców jest priorytetem, dlatego środki europejskie tak mocno wspierają ten obszar. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dnia Zdrowia i podkreślamy rolę Funduszy Europejskich w rozwój innowacji w  medycynie, w diagnostyce i leczeniu chorób, w tym rzadkich i ciężkich. Mazowieckie szpitale, dzięki wsparciu z UE, stały się placówkami doposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt, a instytuty oraz uniwersytety medyczne mogą badać i opracowywać nowe technologie, które wykorzystywane są w leczeniu pacjentów.    

Grafika przedstawia napis Fundusze Europejskie zmieniły służbę zdrowia na Mazowszu. W tle widać lekarzy.

 

Motywem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2023 jest hasło „zdrowie dla wszystkich”. Jednym z elementów dobrego zdrowia jest profilaktyka, aktywność fizyczna, dieta, unikanie alkoholu. A jeśli już pojawi się choroba czy potrzeba operacji, potrzeba wykształconych lekarzy i pielęgniarek oraz nowoczesnego sprzętu medycznego, dobrze wyposażonych karetek pogotowia i dostępności w placówkach medycznych.

 

Szlachetne zdrowie

Pieniądze z programów regionalnych pomogły już w zakupach nowoczesnych urządzeń medycznych, takich jak tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, aparaty USG, sprzęt do diagnostyki i badań. Inwestycje w nowoczesne aparatury to nowe możliwości na poszerzanie diagnostyki i leczenia wielu chorób, np. kardiologicznych, chirurgicznych czy ginekologicznych.

Na ratunek pacjentom codziennie wyjeżdżają nowe karetki wyposażone tak, aby już w drodze do szpitala, ratować życie i zdrowie chorego. Fundusze europejskie pomogły także w budowie oraz przebudowie szpitali w tworzeniu nowych oddziałów np. kardiologicznych, onkologicznych, rehabilitacyjnych. Realizowane projekty dotyczyły również termomodernizacji szpitali i przychodni. Takie działania dają wieloletnie efekty, m.in. oszczędności finansowe, zmniejszenie zużycia energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej, straty ciepła na bieżąco są redukowane, a montaż instalacji OZE pozwoliły zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej. Wszyscy korzystają.

Niemal w każdym regionie województwa znajduje się placówka medyczna, która skorzystała z funduszy europejskich, pacjenci mają lepszy dostęp zaawansowanych metod diagnostyki i leczenia. Fundusze Europejskie pomogły także w walce z pandemią COVID-19.

 

Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027

Nowa perspektywa finansowa otworzyła kolejne możliwości rozwoju służby zdrowia. Potrzeby są wciąż ogromne, Polacy żyją coraz dłużej, ale wyzwaniem jest starzejące się społeczeństwo. Program FEM 2021-2027 przewiduje wsparcie zdrowia m.in. w ramach Priorytetu V Fundusze Europejskie dla wyższej jakości życia na Mazowszu, Priorytetu VIII Fundusze Europejskie dla aktywnej integracji oraz rozwoju usług   społecznych i zdrowotnych na Mazowszu, Priorytetu IX Mazowsze bliższe obywatelom dzięki Funduszom Europejskim.

Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś